Derik GAP suyu ile buluşacak

Mardin'in Derik ilçesinde 10 bin dönümlük meyve ve zeytin bahçesinin GAP suyu ile buluşması için kanal çalışması başlatıldı.

GAP projesi kapsamında yapımına devam edilen Ceylanpınar-Mardin Sulama Kanalı'nın çalışmaları devam ediyor.

Çalışmaların hızlanarak bir an önce bitmesini isteyen vatandaşlar, suyun gelmesiyle Mezopotamya'nın bereketli topraklarının bölgeyi kalkındıracağını belirtiyor.

Çiftçiler, tarımsal üretimdeki yüksek maliyetlerin düşeceğini ve elektrik gibi problemlerin ortadan kalkacağını söylüyorlar.

Aralıksız süren çalışmalar sonucu faaliyete girecek olan sulama kanalı ile Viranşehir, Ceylanpınar, Derik, Kızıltepe, Mardin ve Nusaybin ovalarında yaklaşık 2 milyon dönüm arazi sulanacak. Sulama kanalı suyundan ilçe merkezleri dâhil olmak üzere 198 yerleşim yeri istifade edecek.

Tarımsal çeşitliliğin ve verimin artacağı bildirilirken, şu an elektrik ile sondaj kuyularından sulama yapan çiftçilerin elektrik alanında yaşadıkları sorunlar aşılmış olacak. Hem sulama hem de tarımsal sanayinin gelişmesi ile binlerce kişi iş imkânı elde edecek. Üretimde ise maliyetlerin düşmesi bekleniyor.

Öte yandan, Derik ilçesinde 10 bin dönümlük meyve ve zeytin bahçesinin GAP suyu ile buluşması için kanal çalışması başlatıldı. Kısa sürede bitirilmesi düşünülen proje çiftçilerin yüzünü güldürecek.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, Derik'te sulama kanallarının yapılması için çalışmaların başladığını belirterek, "Derik GAP Bölgesi'nde 2016 yılı içerisinde yapılması planlanan sulama kanalı projesi iklim koşulları nedeniyle yapılamamıştı. Bu nedenle proje askıya alınmıştı. Bizler Derik Kaymakamlığı ve Derik Belediyesi ile proje için temasa geçtik. Yapılan görüşmeler neticesinde yaklaşık 10 bin dönümlük zeytin ve meyve bahçelerinin verimini artıracağı suya kavuşması için sulama kanalı çalışmasına başladık. Projeyi 2017 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz." dedi. (M. Salih Keskin - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler