Aksaray’da çirkin karikatüre tepki

Peygamber efendimize (SAV) hakaret içerikli karikatüre bir tepki de Aksaray’dan geldi. Ulu Cami’de sabah namazında bir araya gelen Aksaraylılar, İslam düşmanlarına lanet yağdırdı.

Hz Muhammed (SAV) tasvirli karikatür yayımlayan Charlie Hebdo dergisi ve ona destek veren Cumhuriyet gazetesi, Aksaray Ulu Cami önünde düzenlenen basın açıklaması ile kınandı.

Sabah namazından sonra Aksaray Ulu Cami önünde bir araya gelen STK'lar ve vatandaşlar, İslam düşmanlarına lanet yağdırdı.

"Rasulullah bizim her şeyimiz, kırmızıçizgimizdir"

Topluluk adına okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Allah Resulüne düşmanlıkta sınır tanımayan Fransız Charlie Hebdo dergisine destek vermek için Cumhuriyet gazetesi isimli müsvedde geçtiğimiz günlerde büyük bir skandala imza atmış, Sevgili Peygamberimiz (SAV) ile alay etmeye kalkmıştır. İfade özgürlüğü maskesi altında yapılmaya çalışılan bu ahlaksızlığı asla kabul etmiyoruz, şiddetle protesto ediyoruz. Kimsenin Allah Resulüne saldırmak, onunla alay etmek gibi bir ifade özgürlüğü hakkı yoktur ve hiç bir zaman da olmayacaktır. Gençlik olarak diyoruz ki; kimse bizden peygamberimizle dalga geçen, ona hakaret edenler için iyi duygular beslememizi beklemesin. Çünkü Rasulullah bizim her şeyimiz, kırmızıçizgimizdir. Bundan dolayı nasıl ki Müslümanlar bin 400 yıl boyunca ‘anam babam sana feda olsun Ya Rasulullah' diyerek sevgili Peygamberimizi savunduysa biz de aynı duygularla Allah Rasulünü savunacak, ona yapılacak saygısızlıklara karşı asla sessiz, tepkisiz kalmayacağız."

"Müslümanlar dünyanın her yerinde zulüm altında"

Dünyanın bir çok yerinde Müslümanların zulüm gördüğü belirtilen açıklamada, "Bugün Âlem-i İslam'ın dört bir yanı saldırı altında. Gün geçmiyor ki bir İslam beldesinden Müslümanların zulme uğradıklarına dair haberler gelmesin. Müslümanların, bizim can ve din kardeşlerimizin yıllardır zulüm altında oldukları bir İslam beldesi de Doğu Türkistan… Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz dinlerinden, kültürlerinden vazgeçmeleri için zindanlara atılıyor, en aşağılık işkencelere uğruyorlar. Doğu Türkistan'da kız kardeşlerimizin namuslarına el uzatılıyor, faili meçhullerin, infazların ardı arkası kesilmiyor. Komünist Çin Yönetimi uyguladığı akla hayale gelmeyecek baskı politikalarıyla nüfusu 40 milyon olan Müslüman bir halkı yok etmeye çalışıyor." denilerek Doğu Türkistan'da yaşananlara dikkat çekildi.


"Bizler Türkiyeli gençler olarak Müslüman halkımızı Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkmaya, Doğu Türkistan'ın kısılmaya çalışılan sesine ses vermeye çağırıyoruz." ifadeleri ile zulme karşı durmaya çağrılan açıklamanın sonunda, "Bu ses mazlumların sesidir. Bu ses sırf İslam dedikleri, sırf Müslüman'ca yaşamak istedikleri için kısılmaya çalışılan bir sestir. Bu ses artık yankı bulmalı ve insanlığın vicdanı Doğu Türkistan için harekete geçmelidir. İslam topraklarında bunca zulüm varken tüm Âlem-i İslam'ın, mazlumların umudu olan bir coğrafyada yaşayan bizler susamayız. Gün susma günü değil; her ne pahasına olursa olsun Müslümanların, mazlumların haklarını savunma günüdür. Ayrıca Doğu Türkistan davası dar ırki kalıplara indirilecek; sadece Türkün veya Kürdün veya Arap'ın davası değil; Doğu Türkistan davası tüm Müslümanların, Ümmet-i Muhammed'in davasıdır…"denildi.

Okunan basın açıklamasının ardından topluluk, sessiz bir şekilde dağıldı. (ömer Yıldırım-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler