Başbakan Yıldırım: AP kararı hükümsüzdür

​Başbakan Yıldırım, AP Genel Kurulunda kabul edilen Türkiye kararına ilişkin, "Çok önemli bir karar değil bizim açımızdan. Bilinmeyen bir şey de değil. Bizim açımızdan bu karar hükümsüzdür, geçersizdir." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AP Genel Kurulunda kabul edilen Türkiye kararına ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Kararın, kendileri açısında çok önemli olmadığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, "Bilinmeyen bir şey de değil. Buna benzer kararlar geçtiğimiz aylarda da verildi. Bizim açımızdan bu karar hükümsüzdür, geçersizdir." dedi.

"Parlamentolar zaman zaman böyle kararlar alabileceğini ancak bu kararların milletvekillerinin inisiyatifiyle konjonktürel şartlara göre alınan kararlar olduğunu ifade eden Yıldırım, "Bizim ise önemsediğimiz konu, AB yönetim iradesinin düşüncesidir. Yani AB ülkelerinin liderlerinin düşüncesidir, üst yönetiminin düşüncesidir. Orada oluşacak irade bizim için bağlayıcıdır biz de ona göre kendi irademizi ortaya koyarız. Biz ne yapacağımızı biliyorum. AB kafa karışıklığından vazgeçsin, Türkiye ile gelecek ilişkilerini daha sağlıklı bir zeminde yürütmesi için bugün bütün şartlar mevcuttur. Türkiye'yi eleştirmek yerine kendi içlerine baksınlar. AB ailesinin bireyi olmak vizyonundan bir şey kaybetmemiştir ancak AB bu noktada bir kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bunu süratle ortadan kaldırılması ve ilişkilerin ilerlemesi şarttır. Bizim beklediğimiz budur." diye belirtti.

Yıldırım, "Türkiye'nin her zaman seçeneği vardır, alternatifsiz değildir. Bunun da bilinmesi lazım. Unutulmamalıdır ki AB'nin güvenliği Türkiye'den başlar. Bu gerçekleri dikkate alarak herkesin sorumlu davranmasını bekliyoruz. Türkiye komşularının sorunlarının çözümünde olumlu katkı sağlayan bir ülkedir. AB süreci olmadan da böyleydi, bundan sonra da böyle olacak. Milletimiz karar verecek. İşin böyle de bir boyutu var." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler