Bütün camilerde okunan cuma hutbelerinde Suriyeli göçmenlere yönelik algı operasyonlarına dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanlığı, herkesi bu tehlikeye karşı uyanık olmaya davet etti.

Son günlerde Suriyeli göçmenlere yönelik kışkırtıcı propagandalar ve ardından Sakarya'da hamile bir kadının 10 aylık bebeğiyle vahşice katledilmesi gündemdeki yerini korurken, Diyanet İşleri Başkanlığı bugünkü cuma hutbesini bu konuya ayırdı.

Bütün camilerde "İmanımız ve İnsanlığımızın İmtihanı: Mülteciler" başlığıyla ortak okunan hutbede, son günlerde kimi çevreler tarafından kardeşlik ve misafirperverlik duygularını zedelemek amacıyla yürütülen algı operasyonlarına dikkat çekildi.

Medine'de Ensar'ın, imanları uğruna evlerini, yurtlarını terk ederek kendilerine sığınan Mekkeli Muhacir kardeşlerine gönülden kucak açtığını tarihi anekdotlarla anlatan Şanlıurfa Dergah Camii İmam-Hatibi İbrahim Onat, bu tavrı dolayısıyla Ensar'ın Allah tarafından Kur'an-ı Kerim'de övüldüğünü söyledi.

Son yıllarda İslam coğrafyasında meydana gelen iç savaş ve katliamlardan kaçan milyonlarca kişinin, zorunlu olarak Türkiye'ye sığındığını hatırlatan Onat, son günlerde Suriyelilere yönelik misafirperverliğe zarar verecek algı operasyonlarının olduğunu belirtti.

Onat, "Milletimiz, yeryüzündeki bütün toplumları kıskandıracak bir cömertlikle kendilerine yardım elini uzatmıştır. Onları en güzel şekilde ağırlamıştır ancak son zamanlarda milletimizin bu alicenaplığına gölge düşürecek birtakım olumsuzluklara üzüntüyle şahit olunmaktadır. Özellikle kimi çevrelerce kardeşlik ve misafirperverliğimize yönelik bir algı operasyonu yürütülmektedir. Çoğu mesnetsiz iddia ve paylaşımlarla kin ve nefret duyguları körüklenmeye, milletimizin birlik ve beraberliği, huzur ve muhabbeti zedelenmeye çalışılmaktadır. Bu konuda her mümin kardeşimiz dikkatli ve ferasetli olmak durumundadır." dedi.

Hz. Muhammed'in, "Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da bu acıyı paylaşan bir bedene benzer." hadisini okuyan Onat, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Öyleyse geliniz! Misafir kardeşlerimizi külfet değil, rahmet vesilesi olarak görelim. Bazılarının yanlışlarını tamamına yüklemeyelim. 'Allah hiç kimseye, hiçbir millete böyle ağır bir imtihan yaşatmasın.' diye dua edelim. İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte milletçe bizi ayakta tutan ve en fazla ihtiyaç duyduğumuz değerlerin feraset, basiret ve sağduyu olduğunu unutmayalım. Bilelim ki kardeşliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz bizlere emanettir. Merhametimize sığınan, bizden yardım uman her bir can, imanımız, İslam'ımız ve insanlığımızın bir imtihanıdır."

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünün yaklaştığını dile getiren Onat, 14 Temmuz'da cuma namazı öncesinde bütün camilerde şehitleri anma programlarının düzenleneceğini ayrıca okunan hatimlerin duasının yapılacağını duyurdu.

Aynı camide cuma namazını kılan İl Müftüsü İhsan Açık, konuyla ilgili İLKHA'ya yaptığı açıklamada, "Şimdi başta bunu söyleyeyim: Suriyeli kardeşlerimizle ilgili birtakım sıkıntıların olmasının sebebi kardeşliğimizi unutmamız, kardeşliğin hukukunu bazen ihmal etmemizdir. İhmal edilen kardeşlik ruhunu yeniden canlandırması adı altında Suriyeli kardeşlerimize kapılarımızı, vatanımızı, mahallelerimizi, camilerimizi, gönlümüzü açtık. Bu açma esnasında bir sıkıntımız oldu. Bunu tekrar zihinde tutabilme adına bugün tüm camilerimizde, 90 bin camimizde Diyanet İşleri Başkanlığı ortak bir hutbe okuttu ve vaaz verildi. Hedefimiz, şu Suriyelilerin, gelenlerin kardeşlerimiz olduğunu unutmamak, unutturmamak. Kardeşlik hukukunu da neler gerektiği hususunda da tekrar bir hatırlatmadır. Nasıl ki şu dakikaya kadar çok güzel Ensar olmayı başardık, bundan sonraki günlerde de Ensar olma, Ensar'a layık bir şekilde, güzel bir şekilde Müslüman kardeş olduğumuzu ortaya koyabilme adına Rabbim bizim yardımcımız olsun diyorum." ifadelerini kullandı. (Osman Gülebak - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler