Diyarbakır'ın tarihi Ulu Camii'nde okunan cuma hutbesinde, Suriyeli göçmenlere yönelik algı operasyonlarına değinilerek, bunlara karşı dikkatli olunması gerektiği ifade edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bütün camilerde okunan cuma hutbelerinde, ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye'ye göç eden Suriyelilere yönelik provokasyonlara dikkat çekildi.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii'nin imam-hatibi Hidayet Yılmaz, cuma hutbesinde, sosyal medyada yapılan propagandalara karşı Müslümanların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kimi çevreler tarafından kardeşlik ve misafirperverliklerine yönelik bir algı operasyonunun yürütüldüğünü belirten Yılmaz, yaşanan savaşlar nedeniyle vahşet ve katliamlardan kaçan birçok kardeşlerinin zorunlu olarak topraklarına sığındıklarını dile getirdi.

Yılmaz, "Milletimiz, yeryüzündeki bütün toplumları kıskandıracak bir cömertlikle kendilerine yardım elini uzatmıştır. Onları en güzel şekilde ağırlamıştır. Ancak son zamanlarda milletimizin bu alicenaplığına gölge düşürecek birtakım olumsuzluklara üzüntüyle şahit olunmaktadır. Özellikle kimi çevrelerce kardeşlik ve misafirperverliğimize yönelik bir algı operasyonu yürütülmektedir. Çoğu mesnetsiz iddia ve paylaşımlarla kin ve nefret duyguları körüklenmeye, milletimizin birlik ve beraberliği, huzur ve muhabbeti zedelenmeye çalışılmaktadır. Bu konuda her mümin kardeşimiz dikkatli ve ferasetli olmak durumundadır." dedi.

Yapılan yanlışların genelleştirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, "Öyleyse geliniz! Misafir kardeşlerimizi külfet değil, rahmet vesilesi olarak görelim. Bazılarının yanlışlarını tamamına yüklemeyelim. 'Allah hiç kimseye, hiçbir millete böyle ağır bir imtihan yaşatmasın.' diye dua edelim. İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte milletçe bizi ayakta tutan ve en fazla ihtiyaç duyduğumuz değerlerin feraset, basiret ve sağduyu olduğunu unutmayalım. Bilelim ki kardeşliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz bizlere emanettir. Merhametimize sığınan, bizden yardım uman her bir can, imanımız, İslam’ımız ve insanlığımızın bir imtihanıdır." ifadelerini kullandı. (Emrah Deniz - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler