Yılın ilk yarısında Bursa'dan Macaristan'a 75 milyon dolarlık ihracat

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, 2016 yılında Bursa'dan Macaristan'a 173 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, 2017 yılının ilk yarısında bu ihracatın 75 milyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Levente Magyar bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Bursa'ya geldi. Ziyaretinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)nı ziyaret eden Magyar, burada açıklamalarda bulundu.

Bursa'dan Macaristan'a 263 firmanın ticaret yaptığını söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Bursa ekonomisi için Macaristan pazarının büyük önem taşıdığını ifade etti. Şener, "2016 yılında Bursa'dan Macaristan'a 173 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2017 yılının ilk yarısında bu ihracat 75 milyon dolar seviyesinde." ifadelerini kullandı.

Macaristan Dış İşleri Bakan Yardımcısı Levente Magyar, Macaristan ekonomisi ve yatırım imkânları hakkında bilgiler paylaştı.

Macaristan'ın 100 milyar euroluk bir ihracat hacmine sahip olduğunu aktaran Magyar, ihracata büyük önem verdiklerini vurguladı.

Magyar, "Dünyada birçok ülke Macaristan'ı tercih ediyor. Çünkü vergi oranlarımız oldukça düşük. Lojistik ve coğrafi avantajlarımız var. Balkan ve Doğu ülkeleri için geçiş noktasıyız." dedi.

Türkiye'nin Macaristan için önemli ve stratejik bir ülke olduğunu dile getiren Magyar, "Türkiyeli yatırımcılar ülkemizde hoş karşılanıyor. Türkiye'den önemli firmalar, Macaristan pazarına ciddi yatırımlar yaptı. Bazı firmalar yatırımlarını daha da geliştirmek istiyor. Bizler Bursa'nın otomotiv, makine ve birçok sektördeki tecrübesini ve potansiyelini biliyoruz. Birçok alanda ortak yönlerimiz var. Bizim de en önemli sektörümüz otomotiv. Otomotiv sektörü olmasaydı, bugün olduğumuz yerde bulunamazdık. İşte bu noktada Bursalı firmalarla ve Macaristan iş dünyası arasındaki işbirliğini artırmalıyız." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler