Düğün sezonu piyasayı canlandırdı

​Her yıl havaların ısınmasıyla başlayan düğün sezonuyla birlikte, ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesiyle beyaz eşya ve mobilya mağazalarında hareketlilik yaşanıyor.

Ramazan ayı dolayısıyla yapılmayan ve biriken düğünler, Ramazan’ın bitmesiyle birlikte düğün için beyaz eşya ve mobilya mağazalarında alışveriş yapan Vanlılar, esnafın yüzünü güldürürken sektörde yüzde 40 oranında bir büyüme gerçekleşti.

Düğün sezonun başlamasıyla birlikte beyaz eşyalardan alınan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) sıfırlanması ve Ekim ayı sonuna kadar mobilyadaki Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi kararının devam etmesiyle alışveriş yoğunluğu hız kazandı.

Yaşanan hareketlilikle ilgili değerlendirmede bulunan Van Mobilyacılar ve Beyaz Eşyacılar Derneği Başkanı Ali Süer ve beyaz eşya mağaza satış sorumluları, düğün sezonuyla birlikte, ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesiyle beyaz eşya ve mobilya mağazalarında hareketlilik yaşandığını kaydettiler.

Van Mobilyacılar ve Beyaz Eşyacılar Derneği Başkanı Ali Süer, geçmiş yıllara oranla sektörde yüzde 40 oranın da bir büyüme gerçekleştiğini belirterek, “Sektörel anlamda değerlendirdiğimiz zaman özellikle KDV indirimi piyasayı olumlu yönde etkiledi. Van’da bulunan mobilyacılarımızla bunu analiz ettiğimizde geçmiş yıllara oranla yaklaşık yüzde 40 civarında bir büyüme görüyoruz. Beyaz eşya sektöründe de ÖTV indirimi de beyaz eşya sektörüne ciddi anlamda bir hareketlilik sağladı. Bu da yüzde 25-30 civarında oldu. Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte sektörde ciddi bir hareketlilik vardır. Pazar anlamında da ciddi gelişmeler var ve bu bizi mutlu ediyor.” dedi.

KDV ve ÖTV indirimi uzatılırsa piyasadaki canlılık devam eder

KDV ve ÖTV indiriminin Haziran 2018 yılına kadar devam ettirilmesini talep eden Süer, “KDV ve ÖTV’nin devam ettirilmesiyle ilgili 9’uncu aya kadar planlanmaktadır.  Ancak bu indirim önümüzdeki yılın Haziran ayına kadar uzatılırsa piyasadaki canlılık devam eder. Çünkü beyaz eşya ve mobilya sektörü istihdam alanında ciddi bir sektördür. Bunun sağlanması için de insanların iş yapması gerekmektedir. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım ve bu sürecin bu şekilde yürütülmesiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın istihdam alanındaki çalışmalarına cevap olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Amaç sıkıntılı süreci olumlu geçirmektir”

Fabrikaların, devletin KDV ve ÖTV indirimi ile mobilyacı esnafın yaptığı indirimlerle müşterilere hizmet sunulduğunu belirten Süer, şunları kaydetti:

“Derneğimiz üyeleri müşterilerine nasıl daha kolaylıklar sağlayabiliriz çabası içerisindedirler. Çok kazanmaktansa çok sürümle satışlarının artması çalışmasını yapmaktadır. Beyaz eşyada ve mobilyada da ciddi anlamda kampanyalar yapılmaktadır. Hem fabrikaların yaptığı indirim, hem devletimizin yüzde KDV indirimi var, akabinde esnaflarımızda bu kampanyaları yapıyorlar. Buradaki amaç ise sıkıntılı süreci olumlu geçirmektir.”

ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV’nin de yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi kararının ekim ayının sonuna kadar devam etmesiyle birlikte düğün sezonun başlamasıyla hareketli günler yaşadıklarını belirten bir alışveriş merkezinin satış sorumlusu Ercan Ulutaş ise düğün sezonu dolayısıyla hareketli günler yaşadıklarını söyledi.

Ulutaş,  çeyiz ve evlilik döneminde müşterilerinin ihtiyacını karşılayacak tüm ürünleri temin ettiklerini belirterek, “Çeyiz ve evlilik dönemi ile ilgili tüketicilerimizin ihtiyacını hissettiği tüm ürünleri temin etme imkânımız var. Bizde burada marka ve modellerle alternatif çeşitlerle olabildiğince kaliteli malzemelerle tüketicilerimize hizmetin en iyisini vermeye çalışıyoruz. Devletin daha önce beyaz eşya ve mobilyada uygulamaya soktuğu ÖTV ve KDV’de indirim oranı Ekim ayının sonuna kadar devam etmektedir. Bizde mağazamızda tüm tüketicilerimizin görebileceği şekilde görsel olarak afişlerimizle göstermekteyiz. Onun haricinde markalarımız kendilerine has yapmış oldukları kampanyalar var. Örnek olarak eski ürünün yerine yenisini alması için bu tarz kampanyalarımız da var. Sadece çeyiz döneminde ihtiyacı olanları değil, yeni ürün almak isteyen tüketicilerimize de ulaşmaya çalışıyoruz. Kimseyi bu kampanyalardan mahrum bırakmak istemiyoruz.” diye konuştu.

“Sezon Ramazan dolayısıyla biraz geç başladı”

Sezonun Ramazan ayı dolayısıyla geç başladığını söyleyen Ulutaş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sezon Ramazan dolayısıyla biraz geç başladı. Biz şimdiden tüm birimlerimizle bu hizmeti paket halinde tüketicimizin elindeki listeye göre ve onların gönüllerine göre vermeye gayret ediyoruz.” (Yılmaz Sönmez-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler