A A A

"Suriyelilere sahip çıkmak İslam kardeşliğinin gereğidir"

Eklenme : 2017-07-10 14:20

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Suriyeli göçmenlere sahip çıkmanın İslam kardeşliğinin gereği olduğunu vurguladılar.

Son zamanlarda Suriyeli göçmenlere yönelik kışkırtıcı söylem ve eylemlerin arttırılması üzerine Şanlıurfa'da düzenlenen çalıştayda bir araya gelen sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, bu olayları değerlendirdiler.

Göçmenlere yönelik kışkırtıcı eylemlerin İslam dünyasında yaşanan olaylardan bağımsız olmadığını belirten STK temsilcileri, halkı sağduyulu olmaya davet ettiler.

Suriyelilere yönelik art niyetli yaklaşımları İslam dünyasında yaşanan olaylardan bağımsız düşünmenin imkânsız olduğunu dile getiren Kalem-Der Başkanı Abdullah Göçmez, birçok sosyal mühendis ve ajanın, Türkiye'de kaos çıkarmak için çaba yürüttüğünü ifade etti.

Göçmez, "Türkiye'de daha önceleri Türkler ile Kürtleri, Sünniler ile Alevileri, sağ ve sol diye ayırıp milleti birbirine kışkırttılarsa bugün aynısını yapmaya çalışıyorlar. Hatta bugün yapılmak istenen Müslümanlar arasında küresel çapta bir kavganın ortaya çıkması için Türkiyeliler ile Suriyelileri karşı karşıya getirmektir. Bunu da tüm Araplara teşmil ederek 'Bakın, işte Türkiye kabul ettiği Suriyelileri kovuyor, kavga ediyor.' şeklinde bir fitne çıkarmayı amaçlıyorlar. Bu da emin olun ki Mısır'ın, Bahreyn'in, Arabistan'ın Katar için başlattığı o fitneden bağımsız değildir." dedi.

Türkiye'nin neresinde olursa olsun meydana gelebilecek adi suçlar nedeniyle bütün toplumun sağduyulu olması gerektiğini ifade eden Göçmez, aksi hareket etmenin ise ortalığı karıştırmak isteyenlere fırsat vereceğini, bunun da halkın birbirine kırdırılması demek olduğunu söyledi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Şanlıurfa Koordinatörü İbrahim Halil Göven, bu tür kışkırtıcı olaylara karşı halkın sağduyulu olması gerektiğini belirtti.

Suriyelilere sahip çıkmanın İslam kardeşliğinin gereği olduğunu dile getiren Göven, şunları söyledi: "Suriye'de yaşanan çatışmalardan dolayı taş üstünde taş kalmadı. Ülkemize sığınan Suriyelilerin bundan başka çıkar yolları yoktur. Suriyelilere sahip çıkmak İslam kardeşliğinin gereğidir. Platform olarak, bünyemizdeki dernek ve temsilcilikler aracılığıyla Suriyelilere hem maddi hem de manevi yardımda bulunuyoruz. Suriyeli ailelere yardım götürmekle birlikte oluşturduğumuz bir komisyon aracılığıyla psikolojik destek veriyoruz. Onlara, Türkiye'deki insanlarla nasıl birlikte yaşamaları gerektiğini anlatıyoruz. Toplumun örf ve adetlerini, hassas noktalarını anlatıyoruz. Komşularıyla sıkıntı yaşamamaları için nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz."

Kardeşliklerini çekemeyen bazı kesimlerin var olduğunu ifade eden İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, hem Suriyeliler hem de Türkiyeliler içerisinde sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmeyenlerin bazı sıkıntılara neden olduğunu söyledi.

Özellikle Suriyeliler içerisinde sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin, adeta art niyetli kişilerin eline malzeme verdiğini sözlerine ekleyen Atila, "Sakarya olayını yapan bu canilerin 3 gün önceki paylaşımlarına baktığımızda bunu yapacaklarının ipucunu veriyorlar. 'Bu Suriyelilerin buradan gitmesi için daha kaç tane taciz yapalım?' gibi paylaşımlar yapmışlar. Bu sosyal medyayı çok iyi kullanmamız ve yönlendirmemiz lazım. İyi niyetli insanların da en az kötü niyetliler kadar bu alana hâkim olması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa 3-5 kendini bilmez, toplumu yönlendirmeye çalışır." şeklinde konuştu. (Osman Gülebak, Hüseyin Sayhar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Traktör kazasında yaralanan çocuklar Mardin’e getirildi

Sakarya’daki traktör kazasında yaralanan 5 çocuk, tedavi gördükleri hastaneden taburcu olduktan sonra memleketleri Mardin’e getirildi.

Diyarbakır’da "Kudüs" temalı resim sergisi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde HÜDA PAR Silvan ilçe gençlik kolları tarafından “Kudüs” temalı resim sergisi açıldı.

Diyarbakır'ın konut sağlamlığındaki hali içler acısı

Diyarbakır'da yıkılma tehlikesi bulunan yapıların sayısının son yıllarda artması dikkat çekerken, bu yapıların denetiminde ihmal olduğu belirtiliyor.

Umut Kervanı yetim çocukları bayram öncesi sevindirdi

Umut Kervanı, İstanbul Esenler’de 17 yetimi giydirerek bayram sevinçlerine ortak oldu.

Işık ihlali kazaya neden oldu: 4 yaralı

Batman'da kırmızı ışık ihlali yaptığı belirtilen kamyonetin, minibüsle çarpması sonucu meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı.
TÜM HABERLER