A A A

Yarım asırdır geçimini odun kırarak sağlıyor

Eklenme : 2017-07-11 10:15

ŞANLIURFA - ​Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde 45 yıldır ücret karşılığında odun kırarak geçimini sağlayan Aslan Bağı, ilerleyen yaşı nedeniyle artık eskisi gibi iş yapamadığını söyledi.

Yarım asırdır geçimini odun kırarak sağlıyor

Hilvan'da ücret karşılığında 45 yıldır odun kıran 64 yaşındaki Aslan Bağı, artık eskisi gibi iş yapamadığını ancak yapacak başka bir işinin de olmadığını söyledi.

Genelde fırınlara ait odunları kırarak geçimini sağlayan Bağı, helal yoldan kazanç sağlamanın her şeyden önemli olduğunu belirtti.

Günde 10 veya 15 liraya çalıştığını ancak kimseye de muhtaç kalmadığını söyleyen Bağı, "Yaşım 64, yaklaşık olarak 45 senedir baltacılık işini yapıyorum. Maaşım falan olmadığı için mecburen bu işi yapıp arkasından gidiyorum. Mecburen bu işi yapıyorum. Yevmiyem çıkmıyor. Ekmek paramız çıksın yeter, diyoruz. Bir şey aldığımızda da diğer bir şeyi almak için param yetmiyor. Hastalandığımız da doktora gidemiyoruz. Kıt kanaat geçiniyoruz." dedi.

"En mutlu olduğumuz durum sağlığımızın iyi olması ve helal ekmek yememizdir"

Bağı, "Başka bir iş yapamıyorum ve beceremiyorum. Zaten kolay iş de elimize geçmiyor. Bazen kayısı işine falan gidiyoruz. Bazı hayırseverler birkaç torba buğday veriyorlar bana. En mutlu olduğumuz durum sağlığımızın iyi olması ve helal ekmek yememizdir. Bazen çocuklarda hastalık durumları olduğunda gidip birinden biraz para borç edip hastaneye gidebiliyoruz. Çocuklarımdan iki tanesi şu anda işsiz. Bazen yevmiye işine falan gidiyorlar." ifadelerini kullandı.

"Hilvan’da herkes beni tanır"

"Hilvan’da herkes beni tanır. İş için çarşıya geliyorum. İş olduğunda beni çağırırlar." diyen Bağı, "Param olsaydı bu işi yapmazdım. Artık biraz oturup rahat ederdim. Yaşımız zaten geçiyor. İhtiyarladığım için de bu iş zorlaşıyor. En fazla 5 veya 10 yıl daha çalışabilirim. Baltalarımız eskidiğinde yenisini alıyoruz. Hızar pahalı olduğu için alamıyorum. Biraz da tehlikelidir. Çalışmak için 2 kişinin olması lazım. Allah herkesin işini rast getirsin." diye belirtti.  (Ramazan Şefkatlı-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Şifa kaynağı dut pekmezi

2017-07-23 16:11:49

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

2017-07-20 18:39:33

Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Sülük Göletine yaklaşık 15 bin adet yavru sazan bırakıldı.

Piknik yaparken kenelere dikkat!

Piknik yaparken kenelere dikkat!

2017-07-19 09:42:28

Türkiye’de son birkaç yılın sıcak yazı yaşanırken, uzmanlar mesire ve kırsal kesimlerde piknik yapan vatandaşları kene ısırmalarına karşı uyardı.

TÜM HABERLER

ŞÜ Rektörü Nas'ın cenazesi memleketi İdil'de defnedilecek

Hayatını kaybeden Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, memleketi Şırnak'ın İdil ilçesinde defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.
TÜM HABERLER