Kredi kartıyla internet alışverişi için onay gerekecek

​Türkiye’deki tüm bankaların kredi kartları 17 Ağustos 2017 tarihinde internet alışverişine kapanacak. Kredi kartı ile sanal alışveriş için 17 Ağustos'tan sonra müşteri onayı gerekecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından alınan kararla, bankalar müşterilerine kredi kartı gönderirken online alışveriş özelliği kapalı olarak gönderecek. Müşteri ise kredi kartını aldıktan sonra banka müşteri hizmetleri ile görüşüp internet kullanımı için gerekli onayları vererek alışveriş yapabilecek.

Mevcut kartlar için ise müşterinin bankaya 17 Ağustos'a kadar onay vermesi gerekecek. 17 Ağustos'a kadar onay vermeyen kart kullanıcıları, yazılı ya da bazı bankaların yönlendirmesiyle veya sesli yanıt sistemi üzerinden onay vererek kartının e-ticarete açılmasını talep edebilecek.

Türkiye’de son verilere göre, 176 milyon banka kartı ve kredi kartı bulunuyor.

Bazı bankalar da şimdiden müşterilerine konuya ilişkin bilgilendirme mesajları göndermeye başlamış durumda. Kabullerin sms veya e-posta gibi basite indirgenmiş yollarla yapılamayacağını ve yazılı veya sesli onay kaydının şart olduğu da belirtiliyor. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler