A A A

Mandalar nehirde serinliyor

Eklenme : 2017-07-11 18:01

MUŞ - Muş'ta aşırı sıcaklardan insanlar kadar etkilenen mandalar, Karasu Nehri'ne girerek, serinlemeye çalışıyorlar.

Mandalar nehirde serinliyor

Muş'ta 40 santigrat dereceyi bulan sıcaktan insanlar kadar etkilenen hayvanlar, serinlemenin yollarını arıyorlar.

Hasköy ilçesine bağlı Karakütük köyündeki mandalar, serinlemenin çaresini Karasu Nehri'nde buldular. Sıcaktan bunalan hayvanlar, girdikleri suda günde 4-5 saat serinlemeye çalışıyorlar.

Sıcakların iyice hissedildiği saatlerde çobanlar tarafından su kenarına getirilen mandalar, suyu görür görmez kendilerini serin sulara bırakıyorlar.

Manda sahiplerinden Selahattin Üzel, havaların geçen seneye oranla daha sıcak olduğunu ve sıcaktan bunalan mandaların günlük 3-4 saat suda serinlendikten sonra otlamaya başladıklarını belirtti.

Üzel, "Bu sene önceki senelerden daha çok sıcaktır. Hayvanlarımız öğle vakti geldiği zaman suya geliyorlar. Sıcaktan dolayı hayvanlarımız 3 ila 4 saat suyun içinde kalıyorlar ve serinledikten sonra çıkıyorlar, otlanmaya başlıyorlar. Diğer küçükbaş hayvanlarımız ise yaylalarda ormanın içine girip 4 ile 5 saat orada kalıyorlar. Hava serin olduğu zaman rahatlıkla otlanıyorlar. Bu yıl geçen yıllara oranla neredeyse yarı yarıya daha bir sıcak hava var." dedi.

Manda çobanı Erkan Korkmaz ise mandaların siyah renkli olması nedeniyle güneş ışınlarını çektiklerini söyledi.

Serinlemeleri için mandaları günlük 3-4 saat Karasu Nehri'ne getirdiklerini dile getiren Korkmaz, "Burası çok sıcak. Mandalarımızın teni siyah olduğu için güneş ışınlarını daha fazla çekiyor ve buna dayanamadıkları için Karasu Nehri'ne getiriyoruz. Çok şükür suyumuz bol ve Karasu Nehri'nde hayvanlarımızı serinlemeleri için suya bırakıyoruz. Suyumuz olmasa bayağı birçok hayvanımız bu güneş sıcaklığında telef olurdu. Hayvanları suya getiriyoruz, suyun içinde kalıyorlar. İkindi vaktine kadar hava serinlendikten sonra suyun içinden çıkarıp, otlatmaya götürüyoruz. Bu sıcaklık yüzünden hayvanlarımız yaklaşık olarak 3-4 saat Karasu Nehri'nin içinde kalıp serinlenmeye çalışıyorlar. Zaten güneşin etkisi geçinceye kadar suyun içinde kalıyorlar. Bu su olmasaydı bayağı hasta olurlardı." ifadelerini kullandı. (Ayetullah Tarhan - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Rusya'nın Sudan büyükelçisi evinde ölü bulundu

Rusya'nın Sudan büyükelçisi evinde ölü bulundu

2017-08-23 23:32:52

Rusya'nın Sudan'daki Büyükelçisi Mirgayas M. Shirinskiy, konutunda ölü bulundu.

Hakurk bölgesine hava harekâtı: 7 PKK'li öldürüldü

Hakurk bölgesine hava harekâtı: 7 PKK'li öldürüldü

2017-08-23 22:50:13

​Irak Kürdistanı Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtında 7 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

FETÖ, PKK ve IŞİD operasyonu: 12 şüpheli tutuklandı

FETÖ, PKK ve IŞİD operasyonu: 12 şüpheli tutuklandı

2017-08-23 22:33:14

Gaziantep’te FETÖ, PKK ve IŞİD’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15 şüpheliden 12’si tutuklandı.

TÜM HABERLER

Maçka İlçe Jandarma Komutanı gözaltına alındı

Trabzon'un Maçka ilçesinde FETÖ'ye yönelik operasyonda İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Zabit Zengin gözaltına alındı.

Bingöl'de silah ve mühimmat ele geçirildi

Bingöl'de PKK'ye yönelik gerçekleştirilen operasyon sonucunda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Ağrı polisinden bayram öncesi sahte para uyarısı

Ağrı Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde "sahte para, dolandırıcılık, yankesicilik ve hırsızlık" konularında uyarılarda bulundu.

"Malazgirt olmasaydı Çanakkale de olmazdı"

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin 946'ıncı yıl dönümü kutlamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, ‘Eğer Malazgirt olmasaydı Çanakkale de olmazdı.’ dedi.

İnşaatta çıkan yangında 3 işçi mahsur kaldı

Kahramanmaraş’ta 8 katlı bir inşaatta çıkan yangında 3 işçi mahsur kaldı.
TÜM HABERLER