A A A

Mandalar nehirde serinliyor

Eklenme : 2017-07-11 18:01

MUŞ - Muş'ta aşırı sıcaklardan insanlar kadar etkilenen mandalar, Karasu Nehri'ne girerek, serinlemeye çalışıyorlar.

Mandalar nehirde serinliyor

Muş'ta 40 santigrat dereceyi bulan sıcaktan insanlar kadar etkilenen hayvanlar, serinlemenin yollarını arıyorlar.

Hasköy ilçesine bağlı Karakütük köyündeki mandalar, serinlemenin çaresini Karasu Nehri'nde buldular. Sıcaktan bunalan hayvanlar, girdikleri suda günde 4-5 saat serinlemeye çalışıyorlar.

Sıcakların iyice hissedildiği saatlerde çobanlar tarafından su kenarına getirilen mandalar, suyu görür görmez kendilerini serin sulara bırakıyorlar.

Manda sahiplerinden Selahattin Üzel, havaların geçen seneye oranla daha sıcak olduğunu ve sıcaktan bunalan mandaların günlük 3-4 saat suda serinlendikten sonra otlamaya başladıklarını belirtti.

Üzel, "Bu sene önceki senelerden daha çok sıcaktır. Hayvanlarımız öğle vakti geldiği zaman suya geliyorlar. Sıcaktan dolayı hayvanlarımız 3 ila 4 saat suyun içinde kalıyorlar ve serinledikten sonra çıkıyorlar, otlanmaya başlıyorlar. Diğer küçükbaş hayvanlarımız ise yaylalarda ormanın içine girip 4 ile 5 saat orada kalıyorlar. Hava serin olduğu zaman rahatlıkla otlanıyorlar. Bu yıl geçen yıllara oranla neredeyse yarı yarıya daha bir sıcak hava var." dedi.

Manda çobanı Erkan Korkmaz ise mandaların siyah renkli olması nedeniyle güneş ışınlarını çektiklerini söyledi.

Serinlemeleri için mandaları günlük 3-4 saat Karasu Nehri'ne getirdiklerini dile getiren Korkmaz, "Burası çok sıcak. Mandalarımızın teni siyah olduğu için güneş ışınlarını daha fazla çekiyor ve buna dayanamadıkları için Karasu Nehri'ne getiriyoruz. Çok şükür suyumuz bol ve Karasu Nehri'nde hayvanlarımızı serinlemeleri için suya bırakıyoruz. Suyumuz olmasa bayağı birçok hayvanımız bu güneş sıcaklığında telef olurdu. Hayvanları suya getiriyoruz, suyun içinde kalıyorlar. İkindi vaktine kadar hava serinlendikten sonra suyun içinden çıkarıp, otlatmaya götürüyoruz. Bu sıcaklık yüzünden hayvanlarımız yaklaşık olarak 3-4 saat Karasu Nehri'nin içinde kalıp serinlenmeye çalışıyorlar. Zaten güneşin etkisi geçinceye kadar suyun içinde kalıyorlar. Bu su olmasaydı bayağı hasta olurlardı." ifadelerini kullandı. (Ayetullah Tarhan - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER