A A A

Dengbejlerden 15 Temmuz direnişi için ağıt

Eklenme : 2017-07-13 12:46

MUŞ - ​Muşlu Dengbejler 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla darbe girişimine karşı tepkilerini yaktıkları ağıtlarla dile getirdiler.

Dengbejlerden 15 Temmuz direnişi için ağıt

Muş’ta, ABD destekli gerçekleşen FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla, dengbejler de yazdıkları Kürtçe ağıtları seslendirerek darbe girişimine karşı tepkilerini dile getirdiler.

FETÖ'nün geçen yıl 15 Temmuz'daki darbe girişimi, Türkiye genelinde olduğu gibi Muş’ta de büyük tepkiye neden olmuştu. 15 Temmuz akşamından itibaren sokakları terk etmeyen binlerce vatandaş, yürüyüş yaparak sloganlarla darbe girişimine tepki göstermişlerdi.

Darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla bir araya gelen Muşlu dengbejler yazdıkları şiir, türkü ve ağıtları okuyarak darbe girişimine karşı tepkilerini dile getirdiler.

Dengbej ve şair Mehmet Emin Bakan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla toplandıklarını dile getirerek, şehitleri andıklarını söyledi.

Bakan, "Şehitlerimizin vefakârlığı ve kahramanlığını dile getirmek çok zor. Şehitlik büyük bir mertebe. Allah onlara nasip etti, tüm Müslümanlara nasip olur inşallah. Bu gün hüzün ve gururu aynı anda yaşıyoruz. Bir yanda şehitlerimiz için hüzünlenirken diğer yandan kahramanlıklarıyla gurur duyuyoruz. Allah ülkemizi muhafaza etsin, hainlere fırsat vermesin.” ifadelerini kullandı.

Okudukları ağıt ve türkülerle darbeye karşı tepkilerini dile getirdiklerini söyleyen Dengbej Fikret Aktaş ise “Biz dengbejler bugün 15 Temmuz için burada toplanarak Kürtçe türküler, ağıtlar okuyarak şehitlerimiz andık. Allah 15 Temmuz'u bir daha bizlere yaşatmasın. Allah birlik ve beraberliğimizi arttırsın ve hainlere fırsat vermesin. Biz dengbejler de söylediğimiz ağıt ve türkülerle darbeye karşı tepkimizi dile getirdik.” şeklinde konuştu.  (Ayetullah Tarhan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER