A A A

Dengbejlerden 15 Temmuz direnişi için ağıt

Eklenme : 2017-07-13 12:46

MUŞ - ​Muşlu Dengbejler 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla darbe girişimine karşı tepkilerini yaktıkları ağıtlarla dile getirdiler.

Dengbejlerden 15 Temmuz direnişi için ağıt

Muş’ta, ABD destekli gerçekleşen FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla, dengbejler de yazdıkları Kürtçe ağıtları seslendirerek darbe girişimine karşı tepkilerini dile getirdiler.

FETÖ'nün geçen yıl 15 Temmuz'daki darbe girişimi, Türkiye genelinde olduğu gibi Muş’ta de büyük tepkiye neden olmuştu. 15 Temmuz akşamından itibaren sokakları terk etmeyen binlerce vatandaş, yürüyüş yaparak sloganlarla darbe girişimine tepki göstermişlerdi.

Darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla bir araya gelen Muşlu dengbejler yazdıkları şiir, türkü ve ağıtları okuyarak darbe girişimine karşı tepkilerini dile getirdiler.

Dengbej ve şair Mehmet Emin Bakan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla toplandıklarını dile getirerek, şehitleri andıklarını söyledi.

Bakan, "Şehitlerimizin vefakârlığı ve kahramanlığını dile getirmek çok zor. Şehitlik büyük bir mertebe. Allah onlara nasip etti, tüm Müslümanlara nasip olur inşallah. Bu gün hüzün ve gururu aynı anda yaşıyoruz. Bir yanda şehitlerimiz için hüzünlenirken diğer yandan kahramanlıklarıyla gurur duyuyoruz. Allah ülkemizi muhafaza etsin, hainlere fırsat vermesin.” ifadelerini kullandı.

Okudukları ağıt ve türkülerle darbeye karşı tepkilerini dile getirdiklerini söyleyen Dengbej Fikret Aktaş ise “Biz dengbejler bugün 15 Temmuz için burada toplanarak Kürtçe türküler, ağıtlar okuyarak şehitlerimiz andık. Allah 15 Temmuz'u bir daha bizlere yaşatmasın. Allah birlik ve beraberliğimizi arttırsın ve hainlere fırsat vermesin. Biz dengbejler de söylediğimiz ağıt ve türkülerle darbeye karşı tepkimizi dile getirdik.” şeklinde konuştu.  (Ayetullah Tarhan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Rusya'nın Sudan büyükelçisi evinde ölü bulundu

Rusya'nın Sudan büyükelçisi evinde ölü bulundu

2017-08-23 23:32:52

Rusya'nın Sudan'daki Büyükelçisi Mirgayas M. Shirinskiy, konutunda ölü bulundu.

Hakurk bölgesine hava harekâtı: 7 PKK'li öldürüldü

Hakurk bölgesine hava harekâtı: 7 PKK'li öldürüldü

2017-08-23 22:50:13

​Irak Kürdistanı Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtında 7 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

FETÖ, PKK ve IŞİD operasyonu: 12 şüpheli tutuklandı

FETÖ, PKK ve IŞİD operasyonu: 12 şüpheli tutuklandı

2017-08-23 22:33:14

Gaziantep’te FETÖ, PKK ve IŞİD’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15 şüpheliden 12’si tutuklandı.

TÜM HABERLER

Maçka İlçe Jandarma Komutanı gözaltına alındı

Trabzon'un Maçka ilçesinde FETÖ'ye yönelik operasyonda İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Zabit Zengin gözaltına alındı.

Bingöl'de silah ve mühimmat ele geçirildi

Bingöl'de PKK'ye yönelik gerçekleştirilen operasyon sonucunda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Ağrı polisinden bayram öncesi sahte para uyarısı

Ağrı Emniyet Müdürlüğü, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde "sahte para, dolandırıcılık, yankesicilik ve hırsızlık" konularında uyarılarda bulundu.

"Malazgirt olmasaydı Çanakkale de olmazdı"

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin 946'ıncı yıl dönümü kutlamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, ‘Eğer Malazgirt olmasaydı Çanakkale de olmazdı.’ dedi.

İnşaatta çıkan yangında 3 işçi mahsur kaldı

Kahramanmaraş’ta 8 katlı bir inşaatta çıkan yangında 3 işçi mahsur kaldı.
TÜM HABERLER