Hindistan'da sel: 80 ölü

Hindistan'da meydana gelen sel ve toprak kaymaları nedeniyle 80 kişi ölürken, birçok kişi yaralandı.

Hindistan'ın kuzeydoğu bölgesinde aşırı yağışlar nedeniyle sel ve toprak kaymaları meydana geldi. Assam, Arunachal Pradesh ve Manipur eyaletlerinde 58 bölgeyi etkileyen sel ve toprak kaymaları sonucu 80 kişi öldü.

Birçok kişinin yaralandığı afetin hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Çalışmalara, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü yetkililerinden destek geleceği öğrenildi.

Selin, aşırı yağışların ardından Çin'den başlayıp Hindistan ve Bangladeş topraklarına kadar gelen Brahmaputra Nehri'nin, bentlerini yıkması sonucu oluştuğu belirtiliyor.

Assam eyaletinde 2 bin 500 köyün sular altında kaldığı bildirilirken, yaralıların tedavileri devam ediyor.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Hindistan halkının acısını paylaştıklarını belirtti.

Açıklamada, "Hindistan'ın Assam, Manipur ve Arunachal Pradesh eyaletlerinde meydana gelen seller sonucunda can kayıplarının yaşandığını ve yaralananlar olduğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Hindistan halkının acısını yürekten paylaşıyoruz." denildi.

Bu afetlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Hindistan hükümetine taziyelerin iletildiği açıklamada, yaralılara acil şifalar dileğinde bulunuldu. (Hamza Adiyaman - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler