A A A

"Barajın dibinde suya hasretiz"

Eklenme : 2017-07-17 16:20

ŞANLIURFA - Atatürk Barajı'nın yakınında oldukları halde buradan yararlanamadıklarını belirten Şanlıurfalı çiftçiler, imkânların oluşturulması halinde üretimde verimin artacağını belirttiler.

GAP'ın başkenti olan Şanlıurfa'da susuzluktan yakınan çiftçiler, çevre il ve ilçelerin Atatürk Barajı'ndan faydalandığı halde merkeze bağlı yüzlerce köyün buradan istifade edemediğini belirtiyor.

Birçok çiftçi kendi imkânıyla tarlasında açtığı su kuyularıyla ürününü sularken, kuyu açamayanlar ise tankerlerle meyve ve fıstık ağaçlarını sulamaya çalışıyorlar.

Sulama Birliğinin Dicle EDAŞ'a olan borcu nedeniyle suları kesilen ve kendilerini ilgilendirmeyen borçların mağduru olan çiftçilerin ürünleri kururken, yağışların yetersizliği de çiftçileri kara kara düşündürüyor.

Su verilmeyen yüzlerce köyden biri olan Hamurkesen'de fıstık yetiştiricileri, GAP projesi kapsamında Atatürk Barajı sularından faydalanmak istiyorlar.

Fıstık yetiştiriciliğin yoğun bir şekilde yapıldığı kentte yetiştiriciler, susuzluk nedeniyle fıstık veriminin düştüğünü, suyun gelmesi halinde verimin artacağını söylediler.

Konuyla ilgili konuşan fıstık yetiştiricilerinden Mehmet Turan Nege, "Su olmadığı için köyden, komşulardan veya akrabalardan, kuyulardan su geçip tankerle getirip buralarda sulama yapıyoruz. Az önce de gördüğünüz gibi, ağaçlar kurumaya başlamış. Hava sıcak, su yok. Devletten bir an önce suyu buralara getirip, halkın meyve ağaçlarını sulamasını istiyoruz. İnşallah çok yakında su gelecek. Bizim devletten ricamız suyun bir an önce bu ovalara verilmesi. Bizim tek şikâyetimiz baraj suyunun Harran, Kızıltepe, Mardin, oradan Şırnak'a kadar gidip, buralara verilmemesi. Bir an önce bu ovalara su verilmesi halinde verimin yüzde 100 ve yüzde 200 artmasını temenni ediyoruz." dedi.

"Sulamasak birkaç sene sonra fıstıkların hepsi kuruyacak"

Kuraklık nedeniyle gelip, fıstık ağaçlarını sulamak zorunda kaldığını dile getiren Nasrettin Nege, şunları söyledi: "2-3 senedir yağmur çok kısıtlı yağdığı için biz mecburen kıt imkânlarla fıstıkları suluyoruz. Hepsi sararıyorlar zaten neredeyse elimizden gitmek üzereler. Ben şoförlük yapıyorum, hafta sonları imkân bulunca geliyorum. Arkadaşlardan tankeri alıp bu fıstıkları suluyorum. Biz bu fıstıkları sulamasak bir-2 sene sonra fıstıkların hepsi kuruyacaktır."

"Barajın dibinde suya hasretiz"

"Biz bu barajın dibinde olduğumuz halde devlet bize su vermiyor." diyen Nege, "Suyu Harran Ovası'na kadar gönderiyor. Harran'dan neredeyse Kızıltepe, Mardin ovalarına gidiyor ama biz barajın dibinde suya hasretiz. Devlet bize suyu getirmiyor, biz şu anda çok mağduruz. Kardeşimle beraber burada 2 su kuyusu vurduk ama o kuyularda da maalesef su çıkmıyor. Yer altındaki zenginlikler de yoktur, sular tamamen kurumuştur. Biz, değerli Urfa fıstığının elimizden gitmemesi için devletten su talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bağ sulamasını yapan Mahmut Çelik ise kendilerine sulama imkânı verilmesi durumunda üzümlerin daha verimli ve kaliteli olacağını belirtti. (Mehmet Demir, Hüseyin Sayhar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER