MGK bildirisi: PYD'ye verilen silahlar PKK'de ele geçiriliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK sonrası yapılan açıklamada, "Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor." vurgusu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), sonrası bildiri yayımlandı. Bildiride, ABD'nin PYD-YPG'e yaptığı silah yardımları hatırlatılarak bu silahların PKK'de ele geçirildiğine dikkat çekildi.

MGK sonrası yapılan açıklamada, FETÖ, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ başta olmak üzere, millî güvenliğe yönelik her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan tedbirler ile terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla sürdürülen mücadelenin, MGK'da kapsamlı şekilde görüşüldüğü belirtildi.

Yürütülen faaliyetler esnasında ele geçirilen, yasa dışı üretimi ve ticareti insanlık suçu olarak kabul edilen çeşitli uyuşturucu maddelerin, PKK'nin gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğine işaret edilen açıklamada, "eli kanlı terör örgütü ve uzantılarının, siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere sivillere ve masum insanlara yönelik suikastleri de, örgütün tek amacının kendisinden olmayan herkesi yok etmek olduğunu açıkca gözler önüne sermiştir." denildi.

"Müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor"

ABD'nin PYD-YPG'ye yaptığı silah yardımına değinilen açıklamada, "Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması; Türkiye’nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir. Terör örgütlerine karşı sergilenen çifte standart terk edilmeden, bölgenin huzur ve güvene kavuşmasının mümkün olamayacağının altı çizilmiş; uluslararası topluma, terörle mücadelede ortak bir anlayış birliğine varılması için verilen taahhütlere uyulması konusundaki çağrımız tekrarlanmıştır." ifadelerine dikkat çekildi.

Bildiride, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

Güney sınırlarına yönelik Suriye ve Irak’tan kaynaklanan bir tehdidin tespiti ile taciz ve saldırı vuku bulması hâlinde, uluslararası hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmaya devam edileceği, Türkiye’nin sınırları boyunca bir "terör devleti" kurulmasına asla izin vermeyeceği; PKK/PYD-YPG terör örgütlerinin, diğer bir terör örgütü deaş ile mücadelesi ileri sürülerek meşrulaştırılamayacağı bir kez daha vurgulanmıştır.

Bağımsız Kürdistan referandumu

Irak Kuzeyi Bölgesel Yönetimi’nin aldığı referandum kararının, hukuken ve fiilen uygulanamayacağı, bu teşebbüsün vahim bir hata olduğu ve istenmeyen sonuçlar doğuracağı belirtilmiştir. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refah tesis edilebilmesine bağlı olduğu değerlendirilmiştir.

Musul'un operasyonuna değinilen açıklamada, "Musul’un DEAŞ’TAN kurtarılması memnuniyetle karşılanmış, şehrin yeniden imarı için, Türkiye’nin uluslararası toplumla birlikte her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğu ifade edilmiştir." diye belirtildi.

Bildiride ayrıca, Irak’taki Türkmen varlığının ve haklarının korunmasının yakından takip edilmekte olduğu belirtildiği kaydedildi.

Açıklamada son olarak şu görüşler yer aldı:

"İsviçre’deki Kıbrıs konferansı ve sonuçları değerlendirilmiş; ayrıca doğu Akdeniz’de, doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarımız çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin korunması konusundaki kararlılığımız vurgulanmıştır." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler