A A A

Bitlis’te ilk kez bayanlara yönelik gassal kursu açıldı

Eklenme : 2017-07-18 16:02

BİTLİS - Bitlis Valiliğinin desteğiyle, Bitlis Belediyesi ve halk eğitim merkezinin girişimleriyle Bitlis’te ilk kez bayanlara yönelik gassal kursu açıldı.

Bitlis’te ilk kez bayanlara yönelik gassal kursu açıldı

Bitlis’te ilk kez bayanlara yönelik gassal kursu açıldı.

Valilik desteğiyle Bitlis Belediyesi ve halk eğitim merkezinin girişimleriyle Bitlis’te ilk kez bayanlara yönelik açılan gassal kursuna yoğun talep oldu. 2 hafta süren kursta başarılı olanlara gassallık sertifikası verilecek. Bayan eğitimciler nezaretinde tamamlanan kursa katılan gassallar, uygulamalı gördükleri eğitimden memnun kaldıklarını belirttiler.

Bitlis’te ilk kez açılan kursla ilgili bilgi veren Bitlis Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Taner Kitapçıoğlu, bayanların talebi üzerine belediye olarak böyle bir kursu açma ihtiyacını hissettiklerini belirterek, “Bayanların talebi üzerine, valinin talimatıyla belediye olarak böyle bir kursu açtık. Kursumuz 2 hafta sürdü. Bugün kursiyerlerimizin yazılı sınavları olacak. Bu hafta içerisinde başarılı olanlara belgelerini vereceğiz. Bayanlara yönelik olarak gassal kursunu ilk kez yapıyoruz. Şu an 17 tane bayan kursiyerimiz var.” dedi.

“Türkiye genelinde böyle kursların verilmesi kesinlikle şarttır”

Açılan kursta eğitim veren Canay Güller, kurs boyunca ölünün sekerat anından yıkama, kefenleme ve defnedilene kadar geçen sürede nelerin yapılacağıyla ilgili eğitimin verildiğini, gerek Bitlis gerekse de Türkiye’nin her yerinde bayanlara yönelik gassal kurslarının açılmasının gerekli olduğunu belirtti.

Güller, “Bitlisli bayanlar tarafından cenaze yıkama kursunun açılması talep edildi. Bizler de bu talep doğrultusunda böyle bir kurs açtık. 2 haftada 32 saat boyunca, ölünün sekarat anından yıkama, kefenleme ve defnedilene kadar geçen sürede nelerin yapılacağıyla ilgili eğitim verdik. Bitlis ve çevresinde, hatta Türkiye genelinde böyle kursların verilmesi kesinlikle şarttır. Çünkü herhangi bir deprem, afet, savaş gibi doğal bir durumda, ölülerimizin son görevlerini yaptıracak birkaç bayanın olması gerekmektedir. Bundan dolayı da biz bu kursları açtık. Elhamdülillah bugün kursumuzun son günüdür. Kefenleme ve cenaze yıkamamızı da anlattık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Ölü yıkama insana manevi bir güç sağlıyor sürekli ölümü hatırlatıyor”

16 yaşından bu yana gassalık yapan Ayşe Bulut ise halk arasında geleneksel yıkamanın olduğuna dikkat çekerek, şer’i yıkama usullerine göre cenazelerin yıkanması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Ölü yıkarken korkmamalısınız. Şer’i hükümlere göre 10 bayandan en az 8’inin cenaze yıkamayı bilmesi farzdır. Doğal afetlerde, toplu ölümlerde, kazalarda bakıyorsunuz aynı anda 15 bayan vefat ediyor. Bir geleneksel yıkama, bir de şer’i hükümlere uygun yıkama var. Maalesef Bitlis’te ne kadar yaşlıysa o kadar ölüyü güzel yıkıyor anlayışı var. Ama kesinlikle öyle bir şey yok. 16 yaşımdan bu yana cenaze yıkıyorum. Elhamdülillah şer’i hükümleri birebir yerine getiriyoruz. Bu sorumluluğu ağır olan bir görevdir.”

Ölü yıkamanın insana manevi bir güç sağladığını ve en çok çocuk ölümlerinden etkilendiğini belirten Bulut, “Ölüyü yıkarken korkmuyorsunuz. Manevi bir güç sağlıyor. Her ölü yıkadığımda, bir gün ben de böyle olacağım. Hazır olun denildiği zaman bu hem bedenen temizlik hem de ruhen temizlik. O şekilde düşündüğümüz zaman, ölüme hazırlıklı olmam gerektiğini bana öğretti. En fazla çocuk ölümlerinden etkileniyorum. Bebek ve gençler. Onlar insana daha bir güç veriyor. Çünkü ölümün her an seni yakalayabileceğini düşünüyor ve anlıyorsun. Onun için her zaman ruhen ve bedenen ölüme hazırlıklı olalım. Bayanlar kesinlikle ölü yıkamadan korkmasın. Birçok kurs açılıyor, bu kurs ilk kez açıldı. Kursun açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Kına Erdemoğlu ise Bitlis’te ölü yıkama yerlerinin yetersiz olduğunu, yeni gasilhaneler yapılması talebinde bulundu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

AÖL kaydı için başvurular başladı

AÖL kaydı için başvurular başladı

2017-08-21 17:16:59

AÖL, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci dönem ilk kayıt başvuru işlemlerinin başladığını duyurdu.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

2017-08-21 16:30:06

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

TEOG 1’inci nakil sonuçları açıklandı

TEOG 1’inci nakil sonuçları açıklandı

2017-08-21 12:41:59

MEB, TEOG kapsamında 1’inci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarını açıkladı.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER