Gaziantep'te kamulaştırılan binalar yıkılıyor

Gaziantep'te yaşanan yol sorununu çözmek için kamulaştırılan binaların yıkım çalışmaları devam ediyor.

Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde yol sorununu çözmek için kamulaştırılan binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. Çevre güvenliği alınarak iş makineleri tarafından gerçekleştirilen yıkım işlemleri esnasında binalardan tozdan dumanlar yükseliyor.

Şahinbey ilçesi Düztepe Mahallesi Özdemirbey Caddesi'nde yaşanan yoğun trafik sıkıntısını ortadan kaldırmak için yol genişletme çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Şahinbey Belediyesi yıkım ekipleri tarafından yürütülen yol genişletme çalışmaları kapsamında, kamulaştırılarak boşaltılan ev ve iş yerleri yıkılıyor.

Çevre güvenliği alınarak kontrollü bir şekilde yıkılan binalarla birlikte tozdan dumanlar yükseliyor. Boşaltılan binalar iş makineleri yardımıyla gürültüyle yıkılıyor. Ayrıca, basınçlı su ile binalar ıslatılarak, toz ve duman engellenmeye çalışılıyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen ve yapılan kamulaştırma ve yıkım çalışmaları ile ilgili bilgi veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ilçenin yüzde 80'inde çarpık yapılaşma olduğunu, buna bağlı olarak ulaşım ve sosyal donatı ve okul alanları gibi ciddi problemler yaşadıklarını söyledi.

Tahmazoğlu, "Biz de göreve geldiğimiz günden beri Türkiye'de farklı bir model gerçekleştirdik. Buna 'Şahinbey modeli' diyoruz. Burada belediyemizin imkânlarıyla başka bir kuruma havale etmeksizin veya müteahhitleri devreye sokmaksızın belediye bütçesinden yaklaşık 499 milyon TL tutarında 6 bin 742 adet binanın kamulaştırmasını ve yıkımını gerçekleştirdik. Türkiye'de bu kadar ev yıkan bir belediye yok. Bu bir rekor." dedi.

Yol çalışmalarına 15-20 gün içerisinde başlayacaklarını belirten Tahmazoğlu, "Özdemirbey Caddesi'ndeki Gaziantep'imizin ve Şahinbey'in en önemli caddelerinden olan ve trafik sıkıntısı yaşayan Güney-Kuzey akışında bu yolu inşallah 6 şeride çıkartacağız. Tutluk ve Düztepe arasındaki bu cadde şehre çıkacaktır. Bunun yanı sıra Karataş'ta yapılan Şehir Hastanesine güçlü bir ulaşım ağı sağlamış oluyoruz. Bu yol çalışmalarına da inşallah 15-20 gün içerisinde başlayacağız." ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler