A A A

Ağrı balıklandırılıyor

Eklenme : 2017-07-24 11:26

AĞRI - Ağrı'nın iç sularında yapılan çalışmalar kapsamında, akarsulara sazan yavruları bırakıldı.

Ağrı balıklandırılıyor

Ağrı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, şehrin iç sularında yaptığı çalışmalarla akarsulardaki balık popülasyonunu artırmaya yönelik faaliyetlerine devam ediyor.

Balık yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, balık üretiminin ve iç su verimliliğinin artırılması amacıyla müdürlük personeli tarafından Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden getirilen sazan yavruları, il sınırları içindeki akarsulara bırakıldı.

Balıklandırma çalışmasında kullanılan sazan balığı hem kültür balıkçılığında hem de doğal suların aşılanmasında kullanılmakta. Akarsu ve göl verimliliğinin artırılması amacıyla 1970 yılından beri kentin iç suları düzenli periyotlarla balıklandırılıyor. İlerleyen zamanlarda bölgeye uygun diğer türlerin de kente aşılanması planlanıyor.

Çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Ağrı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Engin, "Doğal bir tür olan sazan balıkları, iç bölgelerimizde sıkça tüketilmesi ve adaptasyonda başarılı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Proje dâhilinde yürütülen çalışmayla akarsularımızda balık popülasyonlarının desteklenmesi ve sportif amaçlı balık avcılığının geliştirilmesi suretiyle yöre halkına alternatif bir faaliyet sağlanması hedeflenmektedir. Balıklandırma yapılan sahanın çok iyi korunması gerekiyor. Bölgemizde 15 mayıs-15 ağustos tarihleri arası sazan balığının üreme dönemidir. Bu nedenle üreme dönemi içerisinde her türlü avcılık faaliyeti yasaktır." dedi.

Balıklandırılan sahanın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce periyodik olarak kontrol edildiğini ifade eden Engin, usulsüz avcılık yapanlar hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu gereğince yasal işlem yapılacağını bildirdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

2017-08-23 07:48:56

​Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, Kur’an Nesli Platformu tarafından çocuklara yönelik 15 gün süren namaz eğitimi programının ardından etkinlik düzenlendi.

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-23 07:18:34

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Ordu, Giresun çevreleri ve Trabzon'un batı ilçelerinde kuvvetli yağışın olması bekleniyor.

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

2017-08-23 07:00:00

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılmasına rağmen Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor.

TÜM HABERLER

Mardin'de bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi

​Mardin'de yolcu minibüsünde yapılan aramada bir şüphelinin üzerinden bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Şırnak’ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta PKK'den kaçan 6 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.
TÜM HABERLER