Bingöl'de göletlere 20 bin yavru sazan balığı bırakıldı

Bingöl'de balık yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla yeni göletlere 20 bin yavru sazan balığı bırakıldı.

Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, balık yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve balık popülasyonunun arttırılması amacıyla yeni göletlere 20 bin yavru sazan balığı bırakıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından koordine edilen ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesi tarafından üretilip, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gönderilen yavru sazanlar, balık yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve balık popülasyonunun artırılması amacıyla merkez Gülbahar Barajı ile  Karlıova ilçesine bağlı Hacılar Gölü su kaynaklarına bırakıldı.

Konu hakkında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Bu balıklar doğal yaşamın devamlılığı için büyük önem arz etmektedir. Gerek su kaynaklarına yeni bırakılan, gerekse suda mevcut diğer yavru balıkların gelişimlerini tamamlamaları ve en az bir kez üreyebilmeleri için avcılık sırasında yakalanan küçük balıklara herhangi bir zarar verilmeden suya iade edilmeleri gerekmektedir. Eşeysel olgunluğa erişmiş dişi sazan balıklarının vücut ağırlığına bağlı olarak ortalama 120 ile 300 bin arasındaki yumurtayı bulundukları sulara üreme amaçlı bırakmaktadırlar." denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler