A A A

Ağaçlar enjeksiyon yöntemiyle korunuyor

Eklenme : 2017-07-26 18:53

ELAZIĞ - Elazığ Belediyesi, ağaç ilaçlama çalışmalarında çevreci, aynı zamanda uzun ömürlü bir koruma metoduyla bu alanda yeni bir başlangıca imza attı.

Ağaçlar enjeksiyon yöntemiyle korunuyor

Elazığ Belediyesi, vektörel mücadelede başlattığı yeni uygulamayla ağaçlardaki zararlılara karşı ağaç enjeksiyon yöntemini kullanıyor. Başlatılan yeni uygulamada teknoloji de etkin kullanılıyor. Enjeksiyon uygulamasının yapıldığı ağaçlara QR kodu verilerek, ağaçlara yapılan işlemlerin dijital ortamda takibi sağlanıyor.

Bu yıl Mayıs ayında başlatılan yeni uygulama yaygınlaştırılıyor. Şehrin dört bir yanındaki park, bahçe, yeşil alan ve yol yan bantlarında yer alan ağaçlar, bu yeni yöntemle koruma altına alınıyor.

Yeni uygulamayla zararlılara karşı kullanılan ilaç, doğrudan ağaç gövdelerine enjekte ediliyor. Ağacın gövdesine deliciler marifetiyle özel kanallar açılmasının ardından uygun dozda ilaç enjekte edilerek, açılan kanallar yine uygun ve doğal materyallerle kapatılıyor. Enjeksiyonla yapılan ilaçlama, ağacı 2 yıl boyunca hastalıklardan ve zararlılardan korurken, gerçekleştirilen ilaçlama çalışması da ağaca hiçbir zarar vermiyor. 

İlaçlama çalışmalarının takibinde son teknoloji kullanılıyor

Hayatımıza yakın bir geçmişte dâhil olan ve hızlı bilgi akışı sağlayan QR kod uygulaması ilaçlama çalışmalarında da etkin kullanılıyor.
Ekipler tarafından enjeksiyon uygulamasının yapıldığı ağaçlara asılan plakalar üzerine yerleştirilen QR kod ile de yapılan işlemlerin dijital ortamda takibi sağlanıyor. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

2017-08-16 15:42:08

Gaziantep'te modifiyeli olarak tabir edilen otomobil ve motosikletlere yönelik denetimlerde, sürücülere toplam 529 bin 310 TL tutarında ceza kesildi.

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

2017-08-16 15:24:29

Ağrı'da son bir ay içerisinde gerçekleştirilen hırsızlık olaylarına ilişkin çalışmalarda, 16 şüpheli gözaltına alındı.

3 ülkenin Büyükelçisi Erdoğan’a güven mektubunu sundu

3 ülkenin Büyükelçisi Erdoğan’a güven mektubunu sundu

2017-08-16 15:07:34

​Tanzanya, Somali ve Avustralya Büyükelçileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sundu.

TÜM HABERLER

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

Muş'ta engellilere yönelik kursa katılan zihinsel engelliler, hayallerini ahşap parçalara yansıtarak, birbirinden güzel eserler oluşturuyorlar.

Sierra Leone'de ölü sayısı 400'e yükselirken 600 kişi kayıp

​Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağışların ardında meydana gelen sel ve toprak kaymasında ölü sayısı 400'ye yükselirken 600 kişiden de haber alınamıyor.

Emekli maaşları Kurban Bayramı öncesinde ödenecek

SGK ve BAĞ-KUR kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanların aylıkları Kurban Bayramı öncesinde hesaplarına yatırılacak.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Erzurum Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, Erzurum'un kuzeyi ve doğusu ile Kars ve Ardahan genelinde kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

Yanan fabrikanın sahibinden halen haber yok

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bir iplik fabrikasındaki yangında enkaz altında kaldığı düşünülen fabrika sahibini kurtarma çalışmaları 3'üncü gününde devam ediyor.
TÜM HABERLER