A A A

Bölge’de bir ilk: Böbrek üstü bezi kapalı ameliyatla alındı

Eklenme : 2017-07-27 15:06

DİYARBAKIR - Bölge illerinden ilk olarak Diyarbakır’da gerçekleştirlen, sağ böbrek üstü bezi kapalı ameliyatla gerçekleştirildi.

Bölge’de bir ilk: Böbrek üstü bezi kapalı ameliyatla alındı

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağ böbrek üstü bezi kapalı ameliyatı yapılarak bölgede bir ilk gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Kenan İsen ve Genel Cerrahi uzmanı Rıdvan Yavuz’un beraber gerçekleştirdiği ameliyat başarılı geçti. Söz konusu ameliyatı geçiren 25 yaşındaki hasta, 3 gün içerisinde tamamen iyileşerek taburcu oldu.

Ameliyat ile ilgili açıklama yapan İsen, kapalı ameliyatın açık ameliyata göre daha avantajlı olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Kenan  İsen, 25 yaşında böbrek üstü bezinde 6 santim kitlesi olan bir hastayı ameliyat yaptıklarını belirti.

Operasyonu, Genel Cerrahi Uzmanı Rıdvan Yavuz ile birlikte yaptıklarını ifade eden İsen, “Bu operasyonun açık ameliyata göre pek çok avantajları var. Birincisi, hastada kesi yerleri çok küçük, bu yüzden de iyileşme süresi çok daha kısa. Operasyon süresi açık ameliyata göre daha da kısa, operasyondaki komplikasyon oranları daha minimaldir. Hastanın iyileşme süresi, normal aktivitesine geçme süresi çok daha kısa ve estetik yönden tabi ki açık ameliyata göre çok daha iyi.” dedi.

İsen, bu tür ameliyatların bölgede yapılmasının hem maddi hem de hastanın rahatlığı açısından avantaj sağladığını belirterek, “Bu tip ameliyatların hastanemizde, özellikle bölgemizde yapılması buradaki hastalar için gayet iyi. Çünkü bu ameliyatın burada yapılması sayesinde hastaların, en azından başka şehirlere gitmesi engellenmiş olacak. Hem hasta açısından, hem maddi açıdan, hem de konfor açısından daha iyi olacak.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu hastalıkla ilgili bilgilendirmede bulunan İsen, hastalığın genelde rastlantısal saptandığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Genellikle bu kitleler rastlantısal olarak saptanıyor. Yani hastada başka bir şikâyet oluyor ve çekilen tomografide rastlantısal olarak saptanıyor. Hasta, direk bu hastalıkla ilgili bir şikâyetle doktora başvurmuyor. Hasta başka bir şikâyetle başvuruyor. Fakat hastada diyelim ki tomografi çekiliyor ve böbrek üstü bezlerinde kitle saptanıyor. Biz bu hastalıkta, yani böbrek üstü bezi kitlelerinde iki şeye bakıyoruz; bir, kitle boyutuna bir de kitle hormon olarak aktif mi değil mi. Eğer kitle de değişik şeyler var, ama 4 santimin veya 6 santimin üstünde ise bu hastaya ameliyat öneriliyor. Eğer kitle bir santimin altında ise hastaya takip öneriliyor. Ama bir santim ile 5 santim arasında ve bu kitle eğer hormon açısından aktifse onu ameliyatla almak gerekiyor.” (Abdurrahman Tetik, Emrah Deniz-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Meme muayenesi konusunda yaşanılan çekingenlik hayata mal olabilir"

2017-08-18 09:43:19

​Uzmanlar, ileri evre meme kanserinin yeni keşfedilen tedavi yöntemleri sayesinde artık kontrol altına alınabildiğini ve hastaların yaşam süresinin uzatılarak daha kaliteli bir hayat sürmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

2017-08-17 21:05:19

​İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, Bursa’da Afet Koordinasyon Merkezi açıldı.

"Sağlık sektöründe Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler gelişiyor"

2017-08-17 18:53:18

İran'da düzenlenen Sağlık Turizmi Hizmet Sektöründe Uzmanlar Sempozyumu'na katılan İranlı ve Türkiyeli yetkililer, sağlık sektöründe iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirttiler.

TÜM HABERLER

Diyarbakır’da el yapımı patlayıcılar ele geçirildi

Diyarbakır’da yapılan operasyonda el yapımı patlayıcılar ve mühimmat ele geçirildi.

İnternet kullanımı arttı

TÜİK, 2017 Hanehalkı bilişim teknolojileri kullanımı istatistiklerine göre, İnternet kullanımı 2016’da yüzde 61,2 iken 2017’de yüzde 66,8 oldu.

"Kurban ve hac bir şekilden ibaret değildir"

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Barca, kurban ve hac ibadetlerinin şeklinden çok manasına bakılması gerektiğini belirterek güç yetirenlerin her iki ibadeti de yapmak zorunda olduğunu vurguladı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini atacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 19 Ağustos Cumartesi günü Diyarbakır’da düzenlenecek olan toplu temel atma merasimi ile 167 milyon lira yatırım bedelli 5 adet tesisin temelini atacak.

Midyat’ta yaz Kur’an kursu yılsonu programı

Mardin'in Midyat ilçesinde 12 Haziran'da başlayan yaz Kur’an kursları yüzlerce çocuğun katılımlarıyla düzenlenen programla sona erdi.
TÜM HABERLER