A A A

"Sezaryen oranlarının azaltılması konusunda bir seferberlik başlatılması gerek"

Eklenme : 2017-07-27 15:34

HABER MERKEZİ - Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu'nda konuşan Emine Erdoğan, zorunlu sebeplerle yapıldığında hayat kurtaran sezaryenin, kolaylık olarak görülüp normal doğumun yerine tercih edilmesinin kayıplara neden olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ankara Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler Sempozyumu'na katıldı. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın da iştirakiyle gerçekleşen sempozyumda Emine Erdoğan, katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

Türkiye'de, Dünya Sağlık Örgütü'nün makul oran olarak tespit ettiği oranın çok üstünde olan sezaryen oranlarının azaltılması ve gebelerin müdahalesiz normal doğuma teşvik edilmesi konusundaki hassasiyetlerini dile getirdiği konuşmasında Emine Erdoğan, “Sezaryen elbette zorunlu sebeplerle yapıldığında hayat kurtarır. Fakat bir kolaylık olarak görülüp, müdahalesiz normal doğumun yerine tercih edildiğinde anne ve bebek adına kayıplara neden olmaktadır.” diye konuştu.

“Normal doğumun sayısız faydaları var”

Uzmanların, normal doğumun kişinin hayat boyu sağlık rotasını belirlediğini ve doğum fizyolojisi ile emzirme fizyolojisi arasında güçlü bir bağ olduğunu söylediğine işaret eden Emine Erdoğan, doğum şeklinin, emzirmenin kalitesini ve süresini belirlediğini ve normal doğumun sayısız faydaları olduğunu ifade etti.

Kadınların normal doğum konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğini söyleyen Emine Erdoğan, doğumhane ortamlarının önemine dikkat çekerek, “Doğumhanelerin ışıklı ve gürültülü ortamı yerine, rahat, güvenli ve konforlu ortamların hazırlanması, inanıyorum ki kadınlarımızı rahatlatacak, doğum sürecini kolaylaştıracaktır.” dedi.

Şehir hastaneleri

Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük projelerinden birisi olan şehir hastanelerinin, bu konuda önemli bir vizyon ortaya koyarak, koğuş sistemi yerine her hastaya özel oda esasına göre tasarlandığına işaret eden Emine Erdoğan, “Özellikle doğum sürecinde anne adaylarımızın bu imkana çok büyük ihtiyacı var. Zira özel oda, sadece bir konfor meselesi değil, mahremiyetin korunması noktasında bir ihtiyaçtır. Mevcut doğumhanelerimizin bu bakış açısıyla gözden geçirilmesi, sağlık personelinin mahremiyet konusunda eğitilmesi zaruridir.” diye ekledi.

Türkiye'nin anne sağlığının korunması konusunda yurtdışında da başarı örneği olarak gösterilen önemli adımlar attığını hatırlatan Emine Erdoğan, sezaryen oranlarının azaltılması konusunda da bir seferberlik başlatılması gerektiğini belirtti.  (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

TÜM HABERLER

Ahırda 200 kilo esrar ele geçirildi

​Bingöl’de bir ahırda 200 kilo 500 gram esrar ele geçirildiği belirtildi.

Van YYÜ biten projelerle cazip hale geliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü, Zeve kampüsünde devam eden 5 büyük projenin bitimiyle üniversitelerini öğrenciler açısından Türkiye'nin en cazip üniversitesi haline getireceklerini söyledi.

Siverek'te silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Bıçak ustalarının Kurban Bayramı mesaisi başladı

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban kesecek vatandaşlar, körelen bıçaklarını biletmek için bıçakçılara gitmeye başlarken, bıçak ustalarının da yoğun mesaisi başladı.

SP ve AGD'den HÜDA PAR'a ziyaret

Saadet Partisi GİK üyesi ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkan Yardımcısı Muammer Bilgiç, beraberindeki heyetle HÜDA PAR Batman İl Başkanlığına ziyarette bulundu.
TÜM HABERLER