A A A

Gaziantep’in yer altı zenginlikleri kayıt altına alınıyor

Eklenme : 2017-07-27 19:47

GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kent merkezinde bulunan yer altı kültür varlıklarının envanterini çıkartıyor.

Gaziantep’in yer altı zenginlikleri kayıt altına alınıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin sahip olduğu kültürel zenginliklerin yanı sıra yer altı zenginliklerinin ortaya çıkarılması arzusu ile yaptıkları girişimlerin sonuç vermeye başladığını söyledi.

Şahin, GASKİ Göleti civarında yaklaşık bir kilometre uzunluğunda ölçümü ve belgelenmesi yapılan livas hattını yerinde inceleyerek buranın kurtarılması için gerekli çalışmaların başlatılmasını istedi.

Mimar Zafer Okuducu ise, kentin yer altı çalışmalarında şu ana kadar birçok mağara ve yer altı su yapılarının belgelendiğini ifade etti. Mağaraların genellikle inşaat yapımında kullanılmak üzere açılan taş ocakları olduğunu ancak asıl ilginç olanının ise kasteller ile livaslar olduğunu belirtti.

Kamusal kullanıma açık yer altı su yapıları olan kastellerin, ana livaslara, ana livasların da yan yollara bağlanması ile yer altına dağılan bir su şebekesinin oluştuğunu belirten Okuducu, aynı zamanda bazı ailelerin bu livaslardan kuyu açarak evlerine özel su aldıklarını da aktardı.

Okuducu, altı da üstü de kültür olan Gaziantep’te daha yaşanabilir bir kent için çalışmaların titizlikle devam ettiğini kaydetti. (İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

2017-08-21 09:36:03

​Kızıltepe tarihi Ulu Cami’nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kaçak yapıların tarihi caminin güzel görünümünü örttüğünü söyledi.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER