A A A

60 yıldır el emeği ile 8 köşe şapka üretiyor

Eklenme : 2017-07-28 10:32

ELAZIĞ - Elazığ’da ikamet eden Nevzat Yentur, el emeği ile 60 yıldır Elazığ’ın sembolü olan 8 köşe şapka üretiyor.

60 yıldır el emeği ile 8 köşe şapka üretiyor

Elazığ’ın kültürel değerlerinden biri olan ve her bir köşesinin farklı anlamları olan 8 köşe şapka üretimi giderek azalıyor. 60 yıldır el emeği ile 8 köşe şapka üreten Nevzat Yentur (73), eskiden Elazığ’da bu işle uğraşan 20 dükkânın olduğunu ancak şimdi 4 tane kaldığını ve kendisinin de en eskisi olduğunu belirtti.

Her bir köşesinin vatanseverlik, yiğitlik, mertlik, cömertlik, delikanlılık, alçakgönüllülük, dürüstlük ve misafirperverlik gibi erdemli davranışları temsil ettiği bilinen 8 köşe şapkanın üretimi son yıllarda oldukça azaldı. Elazığ’da ikamet eden Nevzat Yentur, 13 yaşında çırak olarak başladığı 8 köşe şapka üretimini 60 yıldır sürdürüyor. Kendisinin bu alanda Elazığ’ın en eski kasketçisi olduğunu belirten Yentur, mesleğinin ileride yok olmasından korkuyor.

“60 yıldır bu mesleğin içindeyim”

1957 yılında bu işe başladığını dile getiren Yentur, ürettiği 8 köşe şapkaları başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok ile gönderdiğini belirterek, “ Bu şapkacılık mesleğine 1957’lerde gelip başladım. 60 yıldır bu mesleğin içindeyim. Ürettiğimiz şapkaları bayağı da dışarıya gönderiyoruz. 8 köşe şapka Elazığ’a ait bir şapkadır. Gakgoşluğu temsil eder. Gakgoşluk demek kardeşlik demektir. Kardeşliği temsil eden bir şapkadır.” ifadelerini kullandı.

“Dürüst bir esnaf olmasaydım 60 yıldır bugüne gelemezdim”

60 yıldır bu işi dürüst bir esnaf olarak yaptığını aktaran Yentur, “Benim çocuk devremde 20 şapkacı vardı. Şimdi ise Elazığ’da 4 tane şapkacı kalmış. Artık şehir içinde pek satışımız yok. Şehir dışına satışımız oluyor. Hediyelik olarak alıp götürenler oluyor. 8 köşe şapkanın her bir köşesinin bir anlamı var. Dürüst bir esnaf olmasaydım 60 yıldır bugüne gelemezdim. Her taraftan severek gelirler, çayımı içerler, sohbet ederiz.” dedi.

“Bu mesleği çok seviyorum fakat ileride bu mesleği yapacak kimsenin olmaması beni üzüyor”

Bu mesleği çok sevdiğini fakat ileride bu mesleği icra edecek kimsenin kalmamasının kendisi üzdüğünü aktaran Yentur, “Bu mesleği gerçekten çok seviyorum. Hakikaten seve seve de yapıyorum. Bir taraftan da üzülüyorum. Ben gidersem bu işi yürütecek kimse yok. Keşke birileri çocuğunu gönderse bu mesleği öğrense, ama bırakacak kimse yok. Kimse sanata heves edip çocuğunu göndermiyor.” diye konuştu. (Ebubekir Yavuz - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İnşaat işçisi elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

İnşaat işçisi elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

2017-08-16 16:02:08

Batman merkezde çalışırken elektrik akımına kapılan inşaat işçisi, hayatını kaybetti.

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

2017-08-16 15:42:08

Gaziantep'te modifiyeli olarak tabir edilen otomobil ve motosikletlere yönelik denetimlerde, sürücülere toplam 529 bin 310 TL tutarında ceza kesildi.

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

2017-08-16 15:24:29

Ağrı'da son bir ay içerisinde gerçekleştirilen hırsızlık olaylarına ilişkin çalışmalarda, 16 şüpheli gözaltına alındı.

TÜM HABERLER

Diyarbakır’da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Diyarbakır’da sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybettiği otomobil, kırmızı ışıkta duran otomobillere çarptı.

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

Muş'ta engellilere yönelik kursa katılan zihinsel engelliler, hayallerini ahşap parçalara yansıtarak, birbirinden güzel eserler oluşturuyorlar.

Sierra Leone'de ölü sayısı 400'e yükselirken 600 kişi kayıp

​Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağışların ardında meydana gelen sel ve toprak kaymasında ölü sayısı 400'ye yükselirken 600 kişiden de haber alınamıyor.

Emekli maaşları Kurban Bayramı öncesinde ödenecek

SGK ve BAĞ-KUR kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanların aylıkları Kurban Bayramı öncesinde hesaplarına yatırılacak.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Erzurum Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, Erzurum'un kuzeyi ve doğusu ile Kars ve Ardahan genelinde kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER