A A A

Fabrikasyon oyuncaklara alternatif ahşap oyuncak üretiyor

Eklenme : 2017-07-31 10:43

ADIYAMAN - ​Fabrikasyon oyuncakların sağlığa zararlı olduğunu söyleyen nacar ustası, babasından kalan mesleğiyle çocuklar için el yapımı ahşap oyuncak üretiyor.

Fabrikasyon oyuncaklara alternatif ahşap oyuncak üretiyor

Adıyaman'da ikamet eden Nacar Ustası Zafer Akan, fabrikasyon oyuncakların sağlığa zararlı olduğunu söyleyerek, çocuklar için el yapımı ahşap oyuncaklar üretiyor.

Babasından devraldığı meslekle çocuklar içim kimyasal içermeyen oyuncak ürettiğini söyleyen Nacar Ustası Zafer Akan, şimdiki birçok oyuncağın kimyasal madde içerdiğine dikkat çekerek, özelikle "Çin Malı" olan oyuncaklardan uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

Adıyaman'da babasına Nacar Hüsnü, Ziyaret Hüsnü denildiğini aktaran Akan, babasının kentte bulunan ziyaretlerin tüm tahta ahşap işlerini, çatısı ile pencerelerini yaptığını söyledi.

Fabrikasyon yapımı oyuncakların kimyasal madde içerdiğini söyleyen Akan, "Bende baba mesleğine devam ettim. Şimdi çıkan malzemeler ve oyuncaklar hep kimyasal madde içeriyor. Bunların çocuklara ve büyük insanlara zararını herkes biliyor ama yine de alıyorlar. Özellikle son zamanlarda bir de Çin malları çıktı. Çin mallarında daha fazla kimyasal madde buluyor. Bende istedim ki yeni nesil çocuklarımız tahta oyuncaklarla oynasın. Tahta çocuğa sıhhat, sağlık ve kuvvet verir. Bundan dolayı çocuklara tahtadan oyuncaklar yapmayı düşündüm." şeklinde konuştu.

Ahşabın sağlığa daha faydalı olduğunu ifade eden Akan, "Şu an da bulunduğumuz dükkânın tabanı tahta, üstümüz ağaç ve duvarlar toprak. Bundan daha sağlıklısı var mı? Beton evleride görüyoruz.  Toprak evlerde yatınca sabah dinç uyanırsınız. Ama beton evde uyandığında sanki sabaha kadar dayak yemiş gibi yorgun uyanırsın. İşte bunlar hep tahtanın insan verdiği sağlık ve kuvvettir. " dedi. (Ferit Gölgül-İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER