Yarım asırdır hatıra fotoğrafı çekiyor

Bursa’da seyyar fotoğrafçı 70 yaşındaki Ahmet Kurşunoğlu, yarım asırdan fazla zamandır hatıra fotoğrafı çekiyor.

Cep telefonlarının fotoğraf makinesi işlevini gördüğü bu çağda seyyar fotoğrafçılığı yaşatmaya çalışan ve Bursa’da “Foto Ahmet” olarak tanınan Ahmet Kurşunoğlu, tarihi Ulu Cami bahçesinde hatıra fotoğrafları çekerek geçimini sağlıyor.

Kurşunluoğlu, kendi tabiriyle stüdyo olarak gördüğü Ulu Cami bahçesine her sabah erken saatlerde gelip akşam 19.00'a kadar müşterilerini bekliyor.

Yıllarını verdiği fotoğrafçılığı 52 yıldır seyyar olarak sürdüren Kurşunluoğlu, tüm gün “foto, hemen çıkıyor, foto” çağırarak fotoğraf çekmeye çalışıyor.

Hafta içi “seyyar fotoğrafhane” çok iş yapmasa da hafta sonu çarşı iznine çıkan askerler ve Bursa’yı gezmeye gelen turistler, “Foto Ahmet”in işlerine biraz hareketlilik getiriyor.

Ulu Camii meydanında hiçbir ayrıntının gözünden kaçmadığını söyleyen Foto Ahmet, ortalama günde 15-20 kare fotoğraf çektiğini dile getirdi.

Foto Ahmet’in “seyyar stüdyosu”nda tek kare fotoğraf çekimi ise 5 lira. 20 yıl Heykel Meydanı'nda, 32 yıldır da Ulu Cami bahçesinde hatıra fotoğrafı çeken Kurşunluoğlu, “Biraderim sayesinde fotoğrafçılığa başladım. Kültür Park ve devlet hastanesinde fotoğraf çekiyordu. O beni teşvik etti ve hâlâ fotoğrafçılığı bırakmadım. Öğlen sıcaklarında bir ağacın altında bekliyor, hava biraz serinleyince tekrar meydana çıkıyorum.” dedi.

Fotoğrafçılık dışında bir işle uğraşmadığını belirten Kurşunluoğlu, “Akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte işimizde yüzde 60 bir düşüş yaşandı. Akıllı telefonlardaki fotoğraf ile fotoğraf makilerinin fotoğrafı aynı değil. Fotoğraf makinelerinin fotoğrafı daha kaliteli olur.” diye konuştu. (Mustafa Bikeç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler