A A A

Yarım asırdır hatıra fotoğrafı çekiyor

Eklenme : 2017-08-03 18:48

BURSA - Bursa’da seyyar fotoğrafçı 70 yaşındaki Ahmet Kurşunoğlu, yarım asırdan fazla zamandır hatıra fotoğrafı çekiyor.

Yarım asırdır hatıra fotoğrafı çekiyor

Cep telefonlarının fotoğraf makinesi işlevini gördüğü bu çağda seyyar fotoğrafçılığı yaşatmaya çalışan ve Bursa’da “Foto Ahmet” olarak tanınan Ahmet Kurşunoğlu, tarihi Ulu Cami bahçesinde hatıra fotoğrafları çekerek geçimini sağlıyor.

Kurşunluoğlu, kendi tabiriyle stüdyo olarak gördüğü Ulu Cami bahçesine her sabah erken saatlerde gelip akşam 19.00'a kadar müşterilerini bekliyor.

Yıllarını verdiği fotoğrafçılığı 52 yıldır seyyar olarak sürdüren Kurşunluoğlu, tüm gün “foto, hemen çıkıyor, foto” çağırarak fotoğraf çekmeye çalışıyor.

Hafta içi “seyyar fotoğrafhane” çok iş yapmasa da hafta sonu çarşı iznine çıkan askerler ve Bursa’yı gezmeye gelen turistler, “Foto Ahmet”in işlerine biraz hareketlilik getiriyor.

Ulu Camii meydanında hiçbir ayrıntının gözünden kaçmadığını söyleyen Foto Ahmet, ortalama günde 15-20 kare fotoğraf çektiğini dile getirdi.

Foto Ahmet’in “seyyar stüdyosu”nda tek kare fotoğraf çekimi ise 5 lira. 20 yıl Heykel Meydanı'nda, 32 yıldır da Ulu Cami bahçesinde hatıra fotoğrafı çeken Kurşunluoğlu, “Biraderim sayesinde fotoğrafçılığa başladım. Kültür Park ve devlet hastanesinde fotoğraf çekiyordu. O beni teşvik etti ve hâlâ fotoğrafçılığı bırakmadım. Öğlen sıcaklarında bir ağacın altında bekliyor, hava biraz serinleyince tekrar meydana çıkıyorum.” dedi.

Fotoğrafçılık dışında bir işle uğraşmadığını belirten Kurşunluoğlu, “Akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte işimizde yüzde 60 bir düşüş yaşandı. Akıllı telefonlardaki fotoğraf ile fotoğraf makilerinin fotoğrafı aynı değil. Fotoğraf makinelerinin fotoğrafı daha kaliteli olur.” diye konuştu. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER