Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi "Türkiye'nin 'Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni terör listesine dâhil ettiğini" açıkladı.

Çin'i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak düzenlediği basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Türkiye'nin 'Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni terör listesine dâhil ettiğini" söyledi.

Çin-Türkiye Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması İkinci Toplantısı'nda Çavuşoğlu'yla bazı konularda fikir birliğine vardıklarını belirten Wang Yi,  Çavuşoğlu ile Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkilerinin iki ülke liderlerinin fikir birliği ışığında ilerletilmesi konusunda mutabakata vardıklarını ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son iki yılda dört defa görüştüğünü dile getiren Wang, iki liderin ikili ilişkilerin sağlıklı gelişmesi için önemli konularda fikir birliğine vararak, ikili ilişkilerin geleceği için stratejik plan ortaya koyduklarını vurguladı.

Wang bu konuyla ilgili olarak "İki taraf bu fikir birliğini kapsamlı şekilde yerine getirerek, çeşitli alanlardaki işbirliğinde daha fazla sonuç alınmasını hızlandırmalı" ifadelerini kullandı.

Çin ile Türkiye arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri temelinde derinleştirilmesi konusunda da fikir birliğine varıldığının altını çizen Wang Yi, şunları söyledi:

Yeni kalkınan önemli iki ekonomi olan Çin ve Türkiye arasında sağlam işbirliği temeli ve güçlü tamamlayıcılık bulunuyor. Bu yeni atmosferde iki taraf Kuşak ve Yol ile Orta Koridor projelerinin kenetlenmesini hızlandırarak, ikili işbirliğinde ortaya çıkan somut problemleri bir an önce çözüp, önemli stratejik projelerdeki işbirliğini ilerletmeli.

Çavuşoğlu ile yaptıkları görüşmede, "terörle mücadele işbirliğinin derinleştirilmesi ve güvenliğin beraber korunması" konusunda da mutabakata vardıklarını söyleyen Wang, "terörle mücadelede işbirliği" vurgusu yaparak şöyle konuştu:

Terörle mücadele işbirliğinin derinleştirilmesi ve güvenliğin beraber korunması, Çin ve Türkiye'nin temel çıkarlarına tamamen uyduğu gibi, iki ülke arasındaki karşılıklı stratejik güveni derinleştirmenin de en temel içeriği. Çin, Türkiye'nin devlet egemenliği, güvenliği ve istikrarını korumak için gösterdiği çabaları kararlılıkla destekliyor. Çavuşoğlu, Çin'in güvenliğinin Türkiye'nin güvenliği olduğunu ve ülkesinde Çin'e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermeyeceklerini vurguladı. Türkiye'nin 'Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni terör listesine dâhil ettiğini söyledi. Çin, Türkiye'nin bu tutumunu takdirle karşılıyor.

Wang Yi ayrıca, odak sorunların siyasi yolla çözülmesi ve bölgesel barış ile istikrarın korunmasında ısrar edilmesi konusunda da mutabakata vardıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Tek Çin politikasına en büyük desteği veren ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, "Çin'in güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Gerek ülkemizde, gerek bölgemizde Çin'e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermiyoruz." diye konuştu.

Çin'in öncülüğündeki "Kuşak ve Yol" inşasını olumlu karşıladıklarını; Çin'le güvenlik, ekonomi ile ticaret, turizm, eğitim ve kültür gibi alanlardaki işbirliğini genişletmeye devam etmeye hazır olduklarını sözlerine ekleyen Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin, "Türkiye'nin 'Doğu Türkistan İslami Hareketi'ni terör listesine dâhil ettiği" açıklamasına ilişkin ise konuşmadı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler