A A A

Kur’an dersleri tatilden sonra da devam edecek

Eklenme : 2017-08-05 10:04

BATMAN - Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı bir köyde çocukların yaz Kur’an kursuna rağbet göstermesi üzerine derslere yaz tatilinden sonra da devam edilecek.

Kur’an dersleri tatilden sonra da devam edecek

Batman'ın Gercüş (Gercews) ilçesine bağlı Akyar (Mervanîyê) köyünde verilen yaz Kur'an kursuna çocukların rağbet göstermesi üzerine yaz tatilinden sonra da derslere devam edilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığının "Kur’an Ayında Kur’an’la Buluşalım" sloganı ile başlayan ve 2 dönemi geride bırakarak 3’ncü dönemde devam eden yaz Kur'an kursları, Batman merkezdeki camiler gibi tüm köylerdeki camilerinde de büyük bir ilgi ile devam ediyor.

Okulların tatil olmasını fırsat bilerek yaz Kur'an kurslarına akın eden öğrenciler, Kur'an-ı Kerim ile temel dini bilgiler öğrenip, bol bol aktivitelerde bulunuyorlar.

Hemen hemen köyün tüm çocukları kurslara katıldığını söyleyen Cami İmam Hatibi Lokman Avcı, bazen gelmeyen çocukların gelmeme sebeplerini öğrenmek için ailelerini telefonla arayıp bilgi aldığını belirtti.

Yaz Kur’an kursunun aralıksız devam ettiğini ve yaz tatili sonrası da isteyenlere Kur’an dersi vereceklerini ifade eden Avcı, “Yaz Kur’an kursları kapsamında köy çocuklarına ders veriyoruz. Yaklaşık bir buçuk aydır ders veriyoruz. Kursların bitmesine 10 günümüz kaldı. Çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim dersiyle beraber temel dini bilgiler, peygamberimizin hayatı, ahlak, itikat gibi dersleri de veriyoruz. Çocuklarımıza ezber yaptırıyoruz. Derslerin yanında camide çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Camiye teşvik amacıyla çocukları haftada bir piknik veya halı sahaya top oynamaya götürüyoruz. Bu şekilde yaz tatilini verimli geçirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Yaz Kur’an kursu bittikten sonra 15 gün tatilden sonra isteyenlere istedikleri saatte gelip ders alabileceklerini belirten Avcı, “Okullar açıldıktan sonra isteyen gelip ders alıyor. İstediği zamanda ders veriyoruz. Uzun süreli eğitimlerimizde devam ediyor. Sadece yaz kurslarıyla tek kalmıyoruz.” diye konuştu.  

Camide gördükleri derslerle birlikte birçok etkinlik de yaptıklarını söyleyen kurs öğrencilerinden Polat Gökçe, “Okullar tatil olduğunda biz Kur’an kursuna geliyoruz. Kursa saat 10.00’da geliyoruz 12.00’ye kadar. Camide Kur’an okuyoruz, sohbet ediyoruz, ezber yapıyoruz ve bazen de oyun oynuyoruz.” dedi.

Çocuklardan Taha Emir Avcı ise şunlar söyledi: “5’inci sınıfa gidiyordum bu sene 6’ncı sınıfa gideceğim. Tatilde yaz Kur’an kursu çok güzeldir. Camiye saat 10.00 civarında geliyoruz. Seyda elifbadakilerin derslerini veriyor. Sonra Kur’an’dakilerin dersini veriyor. Ardında birlikte Kur’an okuyoruz. Ondan sonra bizim birazcık oyun oynamamıza izin veriyor ve sonra dini bilgiler dersini alıyoruz. Öğle ezanını okunmasını bekliyoruz. Namazdan sonra evlerimize gidiyoruz. Bazen Seyda bizi maça götürüyor. Bazen de tarlada yaptığımız havuza gidiyoruz. Orada yüzüyoruz pikniğimizi yapıp dönüyoruz. Yaz Kur’an kursları çok güzel geçiyor. Kur’an kursu bittiğinde de camiye geleceğim. Ve her zaman gelmeye devam edeceğim.”

Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrenmek için camiye devamlı gittiğini söyleyen Ayetullah Avı, camiye gelerek dersini okuduğunu Kur’an öğrendiği için çok sevinçli olduğunu belirtti. (İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

AÖL kaydı için başvurular başladı

AÖL kaydı için başvurular başladı

2017-08-21 17:16:59

AÖL, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı birinci dönem ilk kayıt başvuru işlemlerinin başladığını duyurdu.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

2017-08-21 16:30:06

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

TEOG 1’inci nakil sonuçları açıklandı

TEOG 1’inci nakil sonuçları açıklandı

2017-08-21 12:41:59

MEB, TEOG kapsamında 1’inci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarını açıkladı.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER