A A A

BÜ Lisansüstü programlarına yoğun ilgi

Eklenme : 2017-08-05 22:52

BİNGÖL - ​Bingöl Üniversitesi yüksek lisans doktora ve üç enstitüye alınacak öğrenci alımları için bilim ve yabancı dil sınavları yapıldı.

BÜ Lisansüstü programlarına yoğun ilgi

Bingöl Üniversitesi, 2017-2018 akademik yılında yüksek lisans ve doktora düzeyinde üç enstitüye alınacak öğrenci alımları için bilim ve yabancı dil sınavları yapıldı.

Yoğun ilginin gösterildiği yüksek lisans ve doktora programlarına en çok başvuru iş sağlığı ve güvenliği anabilim dalı yüksek lisans programında oldu.

Bu dalda 6 tezli yüksek lisans kontenjanı için 88 kişi başvururken, 50 kişinin alınacağı tezsiz program için de 129 kişi müracaat etti. Fen Bilimleri Enstitüsü’ne ayrılan 123 kişilik yüksek lisans kontenjanı için 294 kişi sınava girdi. Yapılan sınavlar sonucunda başarılı olan 93 kişi yüksek lisansa kayıt yapmaya hak kazandı. Doktora için Fen Bilimleri Enstitüsünün değişik programlarına ayrılan 27 kişilik kontenjanın 25’i boş kaldı.

Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde aktif olarak bulunan 5 yüksek lisans programı için ayrılan 153 kişilik kontenjana 519 kişi müracaat etti. Yapılan sınavlar sonucunda 144 kişi başarılı bulunarak kayıt yapmaya hak kazandı. Yine Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde bulunan İşletme Anabilim Dalında 4 kişilik doktora kontenjanı tamamen doldu.

Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde aktif olarak bulunan iki yüksek lisans programı için açılan 15 kişilik kontenjanın tamamı dolarken doktora programı için ayrılan 12 kontenjanın 11’i doldu, bir kontenjan boş kaldı.

2017-2018 akademik yılı güz döneminde; Bingöl Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde 9 yüksek lisans, 5 doktora programı, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde 5 yüksek lisans, 1 doktora programı, Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde 2 yüksek lisans, 2 doktora programı olma üzere toplam 16 yüksek lisans, 8 doktora programı aktif olarak bulunuyor. (İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

Silvan'da namaz eğitimini tamamlayan çocuklar etkinlikte buluştu

2017-08-23 07:48:56

​Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, Kur’an Nesli Platformu tarafından çocuklara yönelik 15 gün süren namaz eğitimi programının ardından etkinlik düzenlendi.

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden 3 il kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-23 07:18:34

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, Ordu, Giresun çevreleri ve Trabzon'un batı ilçelerinde kuvvetli yağışın olması bekleniyor.

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

2017-08-23 07:00:00

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılmasına rağmen Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor.

TÜM HABERLER

Mardin'de bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi

​Mardin'de yolcu minibüsünde yapılan aramada bir şüphelinin üzerinden bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Şırnak’ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta PKK'den kaçan 6 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.
TÜM HABERLER