A A A

Batman’da arı yetiştiricileri hibeyle ilgili bilgilendirildi

Eklenme : 2017-08-06 11:49

BATMAN - ​Batman’da arı yetiştiricilerine yönelik “Arıcılık Yatırımlarının Desteklenmesi” kapsamında verilecek yüzde 60 oranında hibe desteğiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Batman’da arı yetiştiricileri hibeyle ilgili bilgilendirildi

Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından “Arıcılık Yatırımlarının Desteklenmesi” kapsamında verilecek yüzde 60 oranında hibe desteğiyle ilgili arı yetiştiricilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Sason ilçesi Yunus Emre İlköğretim Okulu konferans salonunda düzenlenen toplantıya; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, Gıda Tarım ve Hayvancılık Sason İlçe Müdür Vekili M. Sami Gümüşten, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Kudbeddin Tekin, Batman Arı Birliği Başkanı Sait Karabulut ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas’ın açılış konuşmasının ardından arı yetiştiricilerine hibe desteğiyle ilgili sunum eşliğinde bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirme toplantısının ardından hibe desteğiyle ilgili açıklama yapan Kiyas, Arıcılık Yatırımlarının Desteklenmesi projesi kapsamında arı yetiştiricilerine yüzde 60 oranında hibe desteğinin verileceğini belirterek, yetiştiricilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi, arıcılıkta üretimin artırılmasının amaçlandığını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca bazı illerde hibe destekleri programının açıklandığını aktaran Kiyas, “Batman’ın içinde bulunduğu hibe programı arıcılık, damızlık teke ve koç programıdır. Bugün Sason’da arıcılarımızı hibe programı hakkında bilgilendirdik. Yüzde 60 hibe oranıyla arıcılarımızın alacağı malzemelere bir destektir. Batmanlı arıcıların yüzde 80’i Sason’da bulunmaktadır. Dolayısıyla bilgilendirme toplantısı için Sason’u seçtik. Bu program çerçevesinde arıcılarımız 18 Ağustos’a kadar dosyalarını hazırlayıp il müdürlüğümüze müracaat edecekler. Burada projeler değerlendirildikten sonra genel değerlendirme için bakanlığa gönderilecek ve bakanlık bütçe imkânları çerçevesinde bunları değerlendirdikten sonra hibeyi hak kazanan çiftçilerimizin listesini bize gönderecek. Bizde bunların malzemelerini almaları için gerekli çalışmayı yapacağız.” dedi.

Hibe desteklerinin sevindirici olduğunu kaydeden Batman Arı Birliği Başkanı Sait Karabulut, tek sorunlarının arılarını yaylaya çıkarmak için kendilerine yol yapılması olduğunu belirtti. Yaylaya gidecek yolun olmaması yüzünden arılarını Batman’ın dışına çıkarmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Karabulut, yetkililerin soruna çözüm bulmasını istedi.

Desteği yetersiz bulan Yahya Bozkurt ise tarım ve hayvancılığa verilen yüksek miktardaki desteğin arıcılığa da verilmesini isteyerek, yetkililerden desteğin biraz daha artırılmasını talep ettiklerini ifade etti. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İşsizlik rakamları açıklandı

İşsizlik rakamları açıklandı

2017-08-15 10:11:25

​2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu.

Yalçın: Bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz

Yalçın: Bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz

2017-08-14 18:09:49

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine başkanlık eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin sunduğu, "2018 için 3+3, 2019 için 3+3"lük teklifi reddederek, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir teklifle masaya gelmesi gerektiğini belirtti.

Hükümet memur maaşları için teklifini sundu

Hükümet memur maaşları için teklifini sundu

2017-08-14 17:23:53

​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, hükümetin memurlara yapacağı zamma ilişkin, "Teklifimiz 2018 yılı ilk ve ikinci altı ay için yüzde 3+3, 2019 yılı ilk ve ikinci altı ay için de yüzde 3+3 şeklindedir." dedi.

TÜM HABERLER

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

Muş'ta engellilere yönelik kursa katılan zihinsel engelliler, hayallerini ahşap parçalara yansıtarak, birbirinden güzel eserler oluşturuyorlar.

Sierra Leone'de ölü sayısı 400'e yükselirken 600 kişi kayıp

​Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağışların ardında meydana gelen sel ve toprak kaymasında ölü sayısı 400'ye yükselirken 600 kişiden de haber alınamıyor.

Emekli maaşları Kurban Bayramı öncesinde ödenecek

SGK ve BAĞ-KUR kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanların aylıkları Kurban Bayramı öncesinde hesaplarına yatırılacak.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Erzurum Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, Erzurum'un kuzeyi ve doğusu ile Kars ve Ardahan genelinde kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

Yanan fabrikanın sahibinden halen haber yok

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bir iplik fabrikasındaki yangında enkaz altında kaldığı düşünülen fabrika sahibini kurtarma çalışmaları 3'üncü gününde devam ediyor.
TÜM HABERLER