A A A

Tatvan sahilindeki kirlilik tepki çekiyor

Eklenme : 2017-08-06 15:51

BİTLİS - ​Van Gölü'nden 4 mil uzakta bulunan mezbahaneden gelen atıklar, gölün yüzeyinde ve Tatvan sahilinde kirli bir görüntüye neden olurken vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Tatvan sahilindeki kirlilik tepki çekiyor

Yapımı devam eden sahil çalışmalarının sonunda Türkiye’nin en büyük ve geniş sahili haline gelmesi beklenilen Tatvan sahilindeki kirlilik görenlerin tepkisini çekiyor. 

Sahile yakın bulunan yerleşim yerlerinin kanalizasyon atıkları ile gölün 4 mil uzağında bulunan mezbahaneden göle dökülen atıklar da suyun yüzeyinde ve sahil şeridi boyunca görüntü kirliliğine neden oluyor.

Bitlis’in 6 ilçe ve 351 köyünden gelen binlerce vatandaş,  Tatvan sahiline akın ediyor. Doğunun incisi konumunda olan Tatvan, dikkat çeken sahiliyle her gün binlerce yerli turisti çekiyor.

İlçe ekonomisine büyük katkı sağlayan sahildeki kirlilik ise her geçen gün artıyor. Özellikle rüzgârın etkili olduğu gün ve saatlerde sahilde dolaşmanın mümkün olmadığının söyleyen vatandaşlar tepkilerini dile getirdi.

Tatvan sahilinin çok güzel olduğunu, fakat arıtma tesisinin olmayışı nedeniyle pisliklerin göle döküldüğünü belirten Ramazan Kutan, buna bir çözüm bulunması gerektiğini belirterek, "Sahilimiz yerleşim olarak da güzeldir. Fakat bir sorunumuz var. Arıtma tesisi olmadığı için havanın sıcak olduğu zamanlarda koku vardır. Bu sahile sahip çıkılırsa, biraz daha temizliğe dikkat edilirse, daha da güzelleşir. Göle akan kanalizasyonlar için bir çalışma yapılması gerekiyor." dedi.

Tatvan Liman İşletmesi Müdürü Abdurrahman Aki, geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir programda yaptığı konuşmada göldeki kirliliğe dikkat çekerek, "Buradan en az 4 mil uzaktan bulunan mezbahaneden gelen artıklar yüzeyin tümünü kaplamış durumda. Dolayısıyla Van Gölü ikinci bir Haliç vakası yaşamak üzeredir. Çok acil bir tedbir almazsak, ikinci bir Haliç’i burada göreceğiz." ifadelerini kullanmıştı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER