A A A

Suriyeli Resul Türkiye’yi milli müsabakalarda temsil etmek istiyor

Eklenme : 2017-08-07 16:00

BATMAN - Dövüş sporlarına katılarak dünya üçüncülüğünü elde eden Suriyeli Beşir Resul, vatandaşlığa alınarak Türkiye'yi müsabakalarda temsil etmek istiyor.

Suriyeli Resul Türkiye’yi milli müsabakalarda temsil etmek istiyor

İç savaşın yaşandığı Suriye’nin Haseke kentinden 2012 yılında kaçarak eşiyle birlikte Türkiye’ye sığınan ve burada dövüş sporlarına katılarak Kung Fu Wushu Dünya Şampiyonasında üçüncülüğü elde eden Suriyeli Beşir Resul'ün tek isteği Türkiye’yi milli müsabakalarda temsil edebilmek. Resül'ün önündeki en büyük engel ise Türkiye vatandaşlığına hak kazanamamak.

Yaklaşık 5 yıl önce sığındıkları Türkiye’nin çeşitli illerinde hamallık yaparak zor şartlarda hayata tutunan evli ve bir çocuk babası Resul, Batman’da kiraladığı bir evde yaşamını sürdürüyor.

Savaş öncesi Suriye’de beden eğitimi öğretmenliğini yapan ve orada düzenlenen Tayland Boksunda (Muay Thai) Suriye Şampiyonluğunu elde eden Resul, Kürt olduğu için Suriye’de milli sporcu olamadığını belirtti.

Suriye’de yarım bıraktığı dövüş sporlarına Türkiye’de tekrar başlayan ve Hasankeyf’te 2015 yılında düzenlenen Kung Fu Wushu müsabakasında dünya üçüncülüğünü elde eden Resul, tek isteğinin kendisine vatandaşlık hakkının verilip Türkiye’yi milli müsabakalarda temsil etmek olduğunu belirtti.

Yarım kalan spor kariyerine burada devam ettirmek istediğini vurgulayan Resul, yetkililerin kendisine kardeşlik elini uzatmasını istiyor.

Suriye’de çeşitli spor dallarında dereceler elde ettiğini aktaran Resul, şunları söyledi: "2012’de Esed’in zulmünden kaçıp buraya geldik. Savaş çıktı ve hayat çok zorlaştı. Orada hem beden eğitimi öğretmeniydim hem de spor salonum vardı, hocalık yapıyordum. Türkiye’ye geldiğimde tekstil gibi farklı işlerde çalışarak hayatıma devam ettim. Şu anda hamallık yapıyorum. Burada bir hoca bana yardımcı oldu, spor salonunda çalışmalarımı sürdürdüm. Buradaki hoca bana yardım etti ve Kung Fu Wushu Dünya Şampiyonasına katıldım. Burada dünya üçüncülüğünü elde ettim."

Sporu çok sevdiğini ve devam ettirmek istediğini dile getiren Resul, "Kendi yaptığım spor dalında Türkiye’yi temsil etmek istiyorum. Çocukluğumdan beri sporu seviyorum. Suriye’de spora Kick Boks ile başladım. Kick Boks, Thai Boks ve düz boksta şampiyonluklarım var. Suriye’de kafes dövüşünü de yaptım. Henüz gençken hocalık yapmaya başladım. 6 sene hocalık yaptım. Burada da spor salonu açmak istiyorum. Türkiye’nin bana yardımcı olmasını istiyorum ve Türkiye’yi sporda temsil etmek istiyorum." dedi. (M.Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

2017-08-16 15:42:08

Gaziantep'te modifiyeli olarak tabir edilen otomobil ve motosikletlere yönelik denetimlerde, sürücülere toplam 529 bin 310 TL tutarında ceza kesildi.

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

2017-08-16 15:24:29

Ağrı'da son bir ay içerisinde gerçekleştirilen hırsızlık olaylarına ilişkin çalışmalarda, 16 şüpheli gözaltına alındı.

3 ülkenin Büyükelçisi Erdoğan’a güven mektubunu sundu

3 ülkenin Büyükelçisi Erdoğan’a güven mektubunu sundu

2017-08-16 15:07:34

​Tanzanya, Somali ve Avustralya Büyükelçileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sundu.

TÜM HABERLER

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

Muş'ta engellilere yönelik kursa katılan zihinsel engelliler, hayallerini ahşap parçalara yansıtarak, birbirinden güzel eserler oluşturuyorlar.

Sierra Leone'de ölü sayısı 400'e yükselirken 600 kişi kayıp

​Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağışların ardında meydana gelen sel ve toprak kaymasında ölü sayısı 400'ye yükselirken 600 kişiden de haber alınamıyor.

Emekli maaşları Kurban Bayramı öncesinde ödenecek

SGK ve BAĞ-KUR kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanların aylıkları Kurban Bayramı öncesinde hesaplarına yatırılacak.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Erzurum Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, Erzurum'un kuzeyi ve doğusu ile Kars ve Ardahan genelinde kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

Yanan fabrikanın sahibinden halen haber yok

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bir iplik fabrikasındaki yangında enkaz altında kaldığı düşünülen fabrika sahibini kurtarma çalışmaları 3'üncü gününde devam ediyor.
TÜM HABERLER