A A A

Doğubayazıt’ta tarihi mekânlar ilgi görüyor

Eklenme : 2017-08-08 07:45

AĞRI - Türkiye'nin turizm adreslerinden biri olan Doğubayazıt, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Doğubayazıt’ta tarihi mekânlar ilgi görüyor

Doğubayazıt'ta bulunan İshakpaşa Sarayı, Ahmed-i Hani Türbesi, Doğubayazıt Kalesi ve yeni açılan Ahmed-i Hani Müzesi ile Geleneksel Doğubayazıt Evi yoğun ilgi görüyor. Özellikle bölge halkının önem verdiği Ahmed-i Hani Türbesi ziyaretçi akınına uğrarken, türbenin yanında bulunan alanda vatandaşlar piknik yapıyor.

Çocukluğundan beri hemen hemen her hafta türbeye ve saraya geldiğini söyleyen Adem Okci, özellikle sünnet ve düğün öncesi ve sonrası bölge halkının türbeyi ziyaret etmesinin bir gelenek olduğunu belirtti. Okci, "Şehrimizde bulunan tarihi yerler özellikle bölge halkının ilgi odağı. Çocukluğumdan beri her hafta buraya gelmeye çalışırım. Burası hem dini hem de kültürel olarak yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Çevrede insanlar piknik yapıyor. Tarihi mekânların tadını çıkarıyor. Burası aynı zamanda yeni evlenenlerin ve sünnet çocuklarının düğün öncesi de ya da sonrasında uğrak noktası. Aynı zamanda yeni çocuğu olanlar askere gidenler mutlaka türbeye ve saraya geliyorlar. Bu Doğubayazıt için bir gelenek hâlini almış." diye konuştu.

Türbeye ve saraya gelerek kendilerini mutlu hissettiğini söyleyen Ramazan Zeren ise "Buraların tarihi binler yıl öncesine dayanıyor. Daha 70 sene öncesine kadar buralarda insanlar yaşıyordu. Halende tek tük buralarda yaşayan insanlar var. Geçmişe tanıklık etmiş olan buradaki dağ taş insanın haz almasını sağlıyor. İçi daralanlar buralara gelip streslerini gideriyor. Ayrıca Ahmed-i Hani, Bediüzzaman Hazretleri ve birçok İslam âliminin buralarda yaşamış olması buraya gelenleri manen de olumlu etkiliyor." dedi.

İshak Paşa Sarayı: Saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür. Doğubeyazıt ilçesinin 5 kilometre doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan saray, Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır.

Ahmed-i Hani Türbesi: 1651 yılında doğan ve ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen Ahmed-i Hani ye ait bir türbedir. Türbenin yanında sonradan birde cami yapılmıştır. Türbe Doğubayazıt’a 8 kilometre mesafede, İshak Paşa Sarayı'nın üst kısmındadır. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir.

Doğubayazıt Kalesi: Doğubayazıt'ın 5 kilometre doğusunda, Eski Beyazıt'ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Bugün için harap bir vaziyet arz etmektedir. Yapanı ve yaptıranı bilinmeyen kalede, Urartu mezarları ve antik çağlara ait kalıntılar bulunmaktadır. Kale plan olarak üç bölümden meydana gelmiştir.

Orta bölümde tapınak ve mağaralar mevcuttur. Kalenin etrafını çeviren surlar tamamen kaybolmuştur. Kalenin Urartular tarafından yapıldığı sanılmaktadır. (Mutlu Zeren-İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Sağlıksuyu köyünün suyu sağlıksız

Sağlıksuyu köyünün suyu sağlıksız

2017-08-22 16:55:26

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Sağlıksuyu köyü sakinlerinin iddialarına göre köyün içme suyu kansere sebep oluyor.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

TÜM HABERLER

Mardin'de bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi

​Mardin'de yolcu minibüsünde yapılan aramada bir şüphelinin üzerinden bin 961 uyuşturucu hap ele geçirildi.

Şırnak’ta 6 PKK'li teslim oldu

Şırnak'ta PKK'den kaçan 6 kişinin güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.
TÜM HABERLER