A A A

Batman’da pekmez ve turşu fabrikaları kurulsun talebi

Eklenme : 2017-08-08 10:24

BATMAN - ​Batman’ın Gercüş ilçesinde yetişen üzüm ile acur verimini katlamak için pekmez ve turşu fabrikalarının kurulması talep edildi.

Batman’da pekmez ve turşu fabrikaları kurulsun talebi

Batman’ın Gercüş (Gercews) ilçesi ile ilçeye bağlı birçok köyde yetişen acur (nazik, tirozi, katık) ve üzümün hak ettiği değeri kazanması için pekmez ve turşu fabrikalarının kurulmasını gerektiği belirten Gercüş Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Öner, kurulacak fabrikaların bölgenin gelir kaynağı olacağını söyledi.

İş adamlarına seslenen Öner, "Çiftçiyi eğitmek, bilgilendirmek ve kaliteyi yakalamak için uğraşıyoruz. İlçemizde 80 bin dönüm bağ varken maalesef yatırımcıları buraya çekemiyoruz. Batman ve Gercüş’teki hemşehrilerimize ve işadamlarımıza seslenmek istiyorum; lütfen Gercüş’e de bir el atın. Gercüş’te bugün ham maddesi olan bir tesis açabilirsiniz. Örneğin üzüm üzerine pekmez fabrikası açılabilir. Ondan sonra nadasa bıraktığımız arazilerimizin hemen hemen yüzde 95’ini acur olarak yetiştiriyoruz. Burada bir turşu fabrikası açılabilir. Bağlarımız yatık bağ sistemi olduklarından dolayı o bağlardan da hem küllemenin önüne geçebilmek için hem de insanlarımıza iş alanı açmak için bağ yaprak sarması turşusu da yapılabilir." dedi.

Yatırımcılardan ilçeye yatırım yapmalarını isteyen Öner, "Sumağımız ve kekiğimiz çok var. Kekik ve sumağımız o kadar kalitelidir ki aromatik bitki, paketleme burada açılabilir. Bunlar açıldığı takdirde ilçemizde yaklaşık 200 insan istihdam olacak. İstihdam ile ilgilide lokantası, çiftçisi ve benzin istasyonu gibi yerler de kazanacak. Bunlar zincirlemedir. Ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak. İş adamlarımıza sesleniyorum; lütfen bir an önce yatırım yapmalarını bekliyoruz. Büyük yatırımlar istemiyoruz. Ürünlerimizi işleyebileceğimiz ve pazarlayacağımız kadar bir öncelik etmelerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çiftçinin ürününü satmakta zorluk çektiğini vurgulayan Öner, “İş adamları öncülük ettiği zamanda bizde arkalarından geliriz. Ziraat Oda’sı olarak üzerimize ne düşerse her türlü imkânları sağlamaya hazırız. Yatırımlar olduğu zaman çiftçilerimize kolaylıkları olacak. Çiftçilerimiz şu anda kendi üzümünü, acurları ve yapraklarını satmakta zorluk çekiyor. Ya bir komisyoncu gelip yarı fiyatının altında alıyor ya da bağında bahçesinde çürümeye bırakıyor. Bu durum çiftçinin çalışma azmini de düşürüyor. Çiftçi kazandığı takdirde diğer tarlalarını da değerlendirmeye çalışır. Bu da ilçe, il ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmış olur.” diye konuştu.(İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İşsizlik rakamları açıklandı

İşsizlik rakamları açıklandı

2017-08-15 10:11:25

​2017 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 225 bin kişi oldu.

Yalçın: Bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz

Yalçın: Bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz

2017-08-14 18:09:49

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine başkanlık eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin sunduğu, "2018 için 3+3, 2019 için 3+3"lük teklifi reddederek, Kamu İşveren Heyeti’nin kabul edilebilir teklifle masaya gelmesi gerektiğini belirtti.

Hükümet memur maaşları için teklifini sundu

Hükümet memur maaşları için teklifini sundu

2017-08-14 17:23:53

​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, hükümetin memurlara yapacağı zamma ilişkin, "Teklifimiz 2018 yılı ilk ve ikinci altı ay için yüzde 3+3, 2019 yılı ilk ve ikinci altı ay için de yüzde 3+3 şeklindedir." dedi.

TÜM HABERLER

Diyarbakır’da zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Diyarbakır’da sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybettiği otomobil, kırmızı ışıkta duran otomobillere çarptı.

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

Muş'ta engellilere yönelik kursa katılan zihinsel engelliler, hayallerini ahşap parçalara yansıtarak, birbirinden güzel eserler oluşturuyorlar.

Sierra Leone'de ölü sayısı 400'e yükselirken 600 kişi kayıp

​Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağışların ardında meydana gelen sel ve toprak kaymasında ölü sayısı 400'ye yükselirken 600 kişiden de haber alınamıyor.

Emekli maaşları Kurban Bayramı öncesinde ödenecek

SGK ve BAĞ-KUR kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanların aylıkları Kurban Bayramı öncesinde hesaplarına yatırılacak.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Erzurum Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, Erzurum'un kuzeyi ve doğusu ile Kars ve Ardahan genelinde kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER