A A A

Gaziantep'te 6 ayda 118 sağlık personeli şiddet gördü

Eklenme : 2017-08-08 15:13

GAZİANTEP - Gaziantep İl Sağlık Müdürü, 2017 yılının ilk 6 ayında 118 sağlık personelinin şiddete uğradığı gerekçesiyle 113 numaralı "Beyaz Kod" başvurusu yaptığını söyledi.

Gaziantep'te 6 ayda 118 sağlık personeli şiddet gördü

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarının önlenmesi ve takibi amacıyla başlatılan "Beyaz Kod" uygulaması kapsamında son 6 ayda 118 başvurunun olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarını "Beyaz Kod" sistemi ile takip ettiğini belirten Yazı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve hakaret suçları işleyenlerin cezasız kalmadığını vurguladı.

Sağlık çalışanlarının güvenli ortamlarda ve yüksek motivasyonla çalışmasının sağlanmasının "Sağlıkta Dönüşüm Programı"nın temel hedeflerinden olduğunu dile getiren Yazı, "Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleşen şiddet olaylarını izlemek üzere kurulan 'Beyaz Kod' gerçekleşen şiddet olayları sonrasında 113 numaralı telefonda 7 gün ve 24 saat ulaşılabilen, bildirim üzerine olayın adli makamlara intikal ettirilip ettirilmediğini araştıran ve şayet ettirilmemiş olayı derhal adli makamlara bildirilmesini sağlayan, ayrıca şiddet olayının gerçekleştiği sağlık kurumunun hukuk birimlerine de olayın bildirildiğini teyit eden bir birimdir." dedi.

Yazı, "Sağlık Bakanlığımızca kurulan bu birim ile sürekli takipteyiz. Sağlık çalışanlarına yönelik sözlü hakaret, darp, yaralama gibi girişimlerde ilgili birimlerle koordineli çalışılarak cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu kapsamda İlimizi değerlendirecek olursak 2017 yılı ilk 6 ayında toplam 118 'Beyaz Kod' başvurusunda bulunulmuş ve tüm bu başvurular için gerekli hukuksal süreç başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Yazı, "Buradan bir kez daha belirtmek isterim ki insanımızı yaşatmak için gece gündüz demeden, canla başla fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddeti kınıyor ve toplumumuzun hiçbir kesimine şiddeti layık görmüyor, şiddetin hiçbir türlüsünü kabul etmiyoruz. Özellikle de şiddet konularında 'Bu sağlık çalışanlarını boşuna öldürmüyorlar', 'ne biçim doktorsun', 'seninle görüşeceğiz' gibi tehdit söylemleri ise verilen cezalarda ayrıca önem taşımaktadır." şeklinde konuştu.  (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER