A A A

Beynindeki tümör nedeniyle ayağı 4 numara büyüdü

Eklenme : 2017-08-09 17:53

DİYARBAKIR - Beyninde tümör bulunan adamın 43 olan ayakkabı numarası 4 numara büyüyerek 47 oldu.

Beynindeki tümör nedeniyle ayağı 4 numara büyüdü

Diyarbakır’da yaşayan 49 yaşındaki Hayrettin Yıldız’ın beyninde bulunan tümörden dolayı vücudunun farklı bölgelerinde büyümeler meydana geldi. Ayaklarında da görülen büyümeyle ayakkabı numarası 43'ten 47’ye yükselerek 4 numara büyüdü.

2 yılı aşkın süreden beri baş ağrısı şikâyeti bulunan ve nedeni saptanamayan Yıldız’ın bir de yüzü ve vücudundaki değişiklikler eklenince hastaneye başvurdu. Hastanede MR’ı çekilen Yıldız’ın hipofiz bezinde, tümör olduğu belirlendi. Vücudun “orkestra şefi” olan bir gram ağırlığında ve fındık büyüklüğündeki hipofiz bezi ve beyin içerisindeki ana damarları yumurta büyüklüğünde bir tümör ile kaplanmış ve işlevini yapamaz hale gelmişti.

Yıldız, Memorial Diyarbakır Dicle Hastanesinde Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Adil Yılmaz tarafından ameliyata alındı. 6 saat süren özel bir cerrahi işlem uygulandı.

Tümörün, kafatası tabanından beynin içine doğru büyümüş olduğuna söyleyen Yılmaz, “Tümör, her iki görme sinirine baskı yapmış ve beyin sapının hemen yakınına kadar ulaşmıştı. Hipofiz bezini adeta yok etmişti. Hasta ameliyat olmasaydı, her 2 gözünde de tamamen görme kaybı gelişebileceği gibi yaşamı da tehlikeye girebilirdi. Bu ameliyatı Kulak Burun Boğaz Uzmanımız Doç. Dr. Ediz Yorgancılar’ın desteğiyle kapalı yöntem ile burun deliğinden girerek gerçekleştirdik.” dedi.  

Burun deliğinden girilerek gerçekleştirilen endoskopik cerrahinin, hastanın yaşamı ve konforu bakımından önemine de vurgu yapan Yılmaz, “Endoskopik Cerrahi ile hastanın her iki burun deliğinden kamera eşliğinde tümöre ulaştık ve yaklaşık 15 milimetre çaplı açıklıktan tümörü çıkardık. Boyundan kafatası içine giren her 2 karotis arter yani şah damarı arasında çalıştık. Bu mesafenin en dar noktası 9 milimetre çapa kadar düştü ve yumurta büyüklüğündeki bu tümörü bu dar koridordan almayı başardık. Tümör çıkarıldıktan sonra hastanın karın cilt altı dokusundan aldığımız yağ ve fascia denilen kas kılıfıyla, kafatası tabanı restorasyonu gerçekleştirdik.” açıklamasını yaptı.

Eski haline kavuştuğu ve özellikle görme düzeyinin düzelmeye başladığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Yıldız, “Ameliyat sonrası artık kendimi çok daha iyi hissediyorum. Yüzümde ve vücudumda tümör nedeniyle büyüyen uzuvlarım yavaş yavaş normale dönmeye başlayacakmış. Ameliyatım kapalı olarak yapıldığı için de daha kısa sürede iyileştim. Ameliyattan bir gün sonra normal yaşantımı sürdürebilir duruma geldim” şeklinde konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

İhtiyaç sahibi aile konteynerden kurtuluyor

2017-08-21 19:03:51

Van'da konteynerde yaşam mücadelesi veren aile için belediye ve hayırseverler tarafından ev inşa edilecek.

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

Yürüme zorluğu yaşayan genç kız yardım bekliyor

2017-08-21 11:51:02

Batman'da ayak damarlarındaki eksiklik nedeniyle yürüme zorluğu yaşayan genç kız, tedavisi için yetkililere seslenerek, hayalinin herkes gibi yürümek olduğunu söyledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

TÜM HABERLER

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

Kulp'ta çatışma: Bir güvenlik korucusu yaralı

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK'liler ile güvenlik korucuları arasında çıkan çatışmada, bir güvenlik korucusu yaralandı.

ABD'de güneş tutulması başladı

​Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay sadece Kuzey Amerika'da gözlemlendi.

Batman’da yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı

​Batman’da bir dinlenme tesisinde yapılan aramada yabancı uyruklu 36 kişi yakalandı.

Gaziantep’te düzenlenen konser ve festivallere tepki

Gaziantep’te belediyeler tarafından düzenlenen konser ve festivallere tepki gösteren gazeteciler ve vatandaşlar, halkın parasının bu tür yerlerden ziyade yatırıma harcanması gerektiğini söylediler.
TÜM HABERLER