A A A

"2017 Türkiye’sinde yaşıyoruz ve maalesef yüzlerce köy yolu asfaltsız"

Eklenme : 2017-08-10 09:48

BATMAN - ​Batman’ın Sason ilçesine bağlı birçok köy ve mezra yolunun bugüne kadar asfalt yüzü görmediğini söyleyen Sasonlular, yetkililere seslenerek köy yollarına çözüm beklediklerini ifade ettiler.

Mereto Dağı eteklerinde bulunan bayır, ova, akarsu, manzara ve yeşil görüntüsüyle göz kamaştıran Batman'ın Sason ilçesine bağlı birçok köyün, şimdiye kadar yollarının asfaltlanmaması sık sık yaşanan heyelan ve yolların köstebek yuvasını andırması, ulaşımda sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Genellikle "Mıhallemi" olarak bilinen Arapların oluşturduğu birçok köy ve mezra yollarının asfalt yüzü görmemesi mağduriyetlere neden olurken, köy sakinleri de yetkililerden sorunlarını çözmelerini bekliyor.

İLKHA muhabirine konuşan Sasonlular, ilçe merkesi ve köylerinin eşsiz güzelliklere sahip olduğunu ancak yolların bozuk olması ve sık sık yaşanan heyelan nedeniyle kimsenin pek uğramadığını söylediler.

Hiç bir yetkilinin, "haberimiz yok, bilmiyorduk" diyemeyeceklerini söyleyen Sasonlular, ayrı zamanlarda defalarca haber yapıldığı halde yol sorunun çözülmediğini, her geçen gün çileye dönüştüğünü belirterek, sıkıntıları bitene kadar taleplerini yineliyeceklerini dile getirdiler. 

Köy yollarının yapılmasını istediklerini, bu yollara ne tekerlerin ne de arabaların dayandığını söyleyen Sabahattin Atalay, “Bu yol Sason ile Kozluk ilçelerimizi bağlayan bir yoldur. İhalesi çıkmış, yapılacak diyorlar. Fakat bir türlü yapılmıyor. Artık bu yolların bir an önce yapılmasını istiyoruz. Sason Derince grup yolumuz var. O grup yolunda 30 köy ve yaklaşık yüz mezra var. Yol çukurlardan geçilmiyor. Arabalarımız o yolda perişan olmuş. O yola teker dayanmıyor. Yollarımızın bir an önce yapılmasını istiyoruz. Bu şekilde yüzlerce köy yolumuz var. Yetkililerden bu soruna el atmalarını ve mağduriyetimizi gidermelerini istiyoruz. Başka yerlerde tüm köy yolları asfalt yapılmış. Bizim grup yollarımız bile asfalt olmamış. Sason’da sadece 2-3 köy asfalt yüzünü gördü. Diğer köylerin hepsi bu hizmetten mahrumdur.” dedi.

Sasonlulardan Burhan Bugan ise “Bu yol Sason ile Geçitaltı (Gox) köy yoludur. Bu yol gibi yüzlerce bozuk yolumuz var. 2017 Türkiye’sinde yaşıyoruz ve maalesef bu yoldan yüzlercesi var. Şu an da 2017 araç alıyoruz ve bu aracı en fazla 6 ay kullanabiliyoruz. Nedeni ise gördüğünüz şu yollardır.” diye konuştu.

Sason yollarında şoför olduğunu söyleyen Ergün Seyidoğlu da “8-9 yıldır Sason merkezde ikamet ediyorum. Sıklıkla köylerimizi ziyaret edip gidip geliyoruz. Maalesef yolların durumunu görüyorsunuz. Çoğu arabalarımız yolda kalıyor, hararet yapıyor ve gidemiyoruz. Bu yollarda teker kalmıyor. İnanın çoluk çocuğumuzla yollara çıkınca af edersiniz kusuyorlar, bozuluyorlar neredeyse baygınlık geçirenler var. Yetkililerden bir an önce bu yollarımızın düzeltilmesini talep ediyoruz ve istiyoruz. Buna hakkımızın olduğuna inanıyoruz. Bir an önce düzeltilsin çünkü güzel Sasonumuz bu yolları hak etmiyor. İnanın hepsinin asfalt olması lazım. İnşallah tez zamanda hükümetimizden yetkililerden bunu bekliyoruz. “ ifadelerini kullandı. (M. Sait Çelik - İLKHA)

 Köy sakinlerinin yol ve heyelan çilesi
Köy sakinlerinin yol ve heyelan çilesi

Batman’ın Sason ilçesine bağlı Derince köyünde halk yıllardır devam eden yol ve heyelan sorunu nedeniyle yetkililere seslendi. ...

Köy halkının yol çilesi bitmek bilmiyor
Köy halkının yol çilesi bitmek bilmiyor

Batman’ın Sason ilçesine bağlı birçok köy ve mezra yolunun bugüne kadar asfalt yüzü görmediğini söyleyen köy sakinleri, yetkililere seslenerek yaşadıkları mağduriyeti anlattı. ...

Yaklaşık 100 köy ve mezra asfalt bekliyor
Yaklaşık 100 köy ve mezra asfalt bekliyor

Batman’ın Sason ilçesine bağlı birçok köy ve mezra yolunun bugüne kadar asfalt olmadığını söyleyen köy sakinleri, yetkililere seslenerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı....

Kış gelmeden yollarının asfaltlanmasını istiyorlar
Kış gelmeden yollarının asfaltlanmasını istiyorlar

Batman’da birçok köy ve mezra yolunun asfaltlanmamasına tepki gösteren Sasonlular, kış gelmeden yollarının asfaltlanmasını istiyorlar....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

Gaziantep'te sürücülere 529 bin TL trafik cezası kesildi

2017-08-16 15:42:08

Gaziantep'te modifiyeli olarak tabir edilen otomobil ve motosikletlere yönelik denetimlerde, sürücülere toplam 529 bin 310 TL tutarında ceza kesildi.

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

Ağrı'da 16 hırsızlık şüphelisine gözaltı

2017-08-16 15:24:29

Ağrı'da son bir ay içerisinde gerçekleştirilen hırsızlık olaylarına ilişkin çalışmalarda, 16 şüpheli gözaltına alındı.

3 ülkenin Büyükelçisi Erdoğan’a güven mektubunu sundu

3 ülkenin Büyükelçisi Erdoğan’a güven mektubunu sundu

2017-08-16 15:07:34

​Tanzanya, Somali ve Avustralya Büyükelçileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güven mektubunu sundu.

TÜM HABERLER

Hayallerini ahşap parçalara yansıtıyorlar

Muş'ta engellilere yönelik kursa katılan zihinsel engelliler, hayallerini ahşap parçalara yansıtarak, birbirinden güzel eserler oluşturuyorlar.

Sierra Leone'de ölü sayısı 400'e yükselirken 600 kişi kayıp

​Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağışların ardında meydana gelen sel ve toprak kaymasında ölü sayısı 400'ye yükselirken 600 kişiden de haber alınamıyor.

Emekli maaşları Kurban Bayramı öncesinde ödenecek

SGK ve BAĞ-KUR kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanların aylıkları Kurban Bayramı öncesinde hesaplarına yatırılacak.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Erzurum Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü, Erzurum'un kuzeyi ve doğusu ile Kars ve Ardahan genelinde kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

Yanan fabrikanın sahibinden halen haber yok

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde bir iplik fabrikasındaki yangında enkaz altında kaldığı düşünülen fabrika sahibini kurtarma çalışmaları 3'üncü gününde devam ediyor.
TÜM HABERLER