A A A

Bakan Ağbal: Hükümetin en önemli gündemi ekonomi olacak

Eklenme : 2017-08-12 00:03

BİTLİS - Bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bitlis’te konuşan Maliye Bakanı Ağbal, eylül ayından itibaren hükümetin en öncelikli gündeminin ekonomi olacağını belirtti.

Bakan Ağbal: Hükümetin en önemli gündemi ekonomi olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan ilçelerinde gerçekleştirdiği bir takım ziyaretlerinin ardından, Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) üyeleri, iş çevreleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada Bitlisli iş adamlarına seslenen Ağbal, eylül ayından itibaren hükümetin en öncelikli gündeminin ekonomi olacağını vurguladı.

Ağbal, bakanlık olarak ellerinde gelen desteği sunacaklarını belirterek, "Sabahtan bu yana Bitlis'i, Tatvan'ı, Ahlat'ı, Adilcevaz'ı geziyoruz. O kadar etkilendim ki anlatamam. Kadim bir kent. Anadolu coğrafyasındaki bin yıllık medeniyetin beşiği. O kadar güzel insanları var ki bütün gezdiğim yerlerde bizleri gönülden karşılayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bitlisli iş adamlarımız, iş kadınlarımız burada. İnşallah bugün, gün içinde yaptığımız çalışmalarda gündeme gelen konularda bakanlık olarak elimizden gelen desteği sunacağız." dedi.

"Açıklanan rakamlar ekonomide üretimin çarkların döndüğünü, ihracatın son derece iyi gittiğini gösteriyor"

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bir müddet ekonominin sekteye uğradığını hatırlatan Ağbal, kısa sürede tekrar toparlandıklarını dile getirerek, şunları söyledi: "Hatırlarsanız geçen sene ülke olarak bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Allah bir daha böyle bir garabet, böyle bir felaketle bu milleti karşılaştırmasın. Millet olarak beraber bunun üstesinden geldik. Ancak tabi 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrasında ekonomi sekteye uğradı. Hükümet olarak ekonomide almış olduğumuz tedbirlerle çok büyük mesafeler kat ettik. Bugün bir yıl öncesine göre bakıyorum, ekonomimiz gayet iyi gidiyor. Üretim, yatırım ihracat ve tüketim tarafında açıklanan rakamlar ekonominin 15 Temmuz öncesi dönemden bile daha iyi noktaya doğru ilerleme kat ettiğini gösteriyor."

2010 ile 2016 arasında Türkiye ekonomisinin yıllık ortalama 6,7 büyüdüğü hatırlatan Ağbal, "Global krizden sonra ilk yıllar belki daha fazla ama büyük bir büyüme performansı yakaladık. Darbenin bütün etkilerine rağmen, dışardaki jeopolitik bütün sıkıntılara rağmen şu anda 2017'de de yüksek büyüme oranını yakalayacağımızı söyleyebilirim. Açıklanan rakamlar ekonomide üretimin çarkların döndüğünü, ihracatın son derece iyi gittiğini gösteriyor. Birinci çeyrekte yüzde 5 büyüdük, ikinci çeyrekte daha fazla oranda büyüyeceğiz. Üçüncü çeyrekte daha büyük büyüyeceğiz. Yüzde 5-6 oranında büyümeyi Türkiye ekonomisi için söyleyebiliriz. Bu hepimizi sevindiriyor. 15 Temmuz sonrası oluşan bir hava vardı. Hükümet olarak büyük inisiyatifler aldık. Bütçe açığımızı yukarı çekti. Ama KGF, KOSGEB destekleri, vergi indirimleri hepsi ekonomide moralleri yükseltti. Yatırımcılarla görüşüyoruz. Piyasalarla ilgili olumlu dönüşler alıyoruz. Önümüzdeki günlerde ekonomi ile ilgili önemli yasal düzenlemeleri kamuoyuyla paylaşacağız." diye konuştu.

"Şu  anda birkaç konuyla ilgili özel çalışmalarımız var. Bunlardan en önemlisi gelir vergisi kanunu. Gelir kurumları vergisi kanununu birleştireceğiz. Tek bir kanun yapacağız. Ama yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın önünü açan vergi yükünü; eşitliği, adaleti öngören, en önemlisi de Türkiye’yi daha rekabetçi konuma getiren bir gelir vergisi kanununu yapmak istiyoruz" diyen Ağbal, "Katma Değer Vergisi Kanunu sistemi işletmeler üzerinde yük oluşturuyor. Burada ciddi bir reform fırsatını yakaladık.  İnşallah bununla ilgili hazırlıklarımızı bir 2 ay içinde tamamlayacağız. Onu da kamuoyunun gündemine getireceğiz. Üretimle ilgili yeni çalışmalar yapılıyor. Önemli düzenlemeleri paylaşacağız." şeklinde konuştu. Bakan Ağbal, Türkiye’nin 2019 sürecine giden yolda yapacakları çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Kısa bir açıklama yapan BETAV Başkanı ve iş adamı Ahmet Eren ise BETAV kurulduğu günden bu yana herhangi bir siyasi görüşe, ideolojiye pirim vermediğini, BETAV'ın dar kapsamlı bir amacı olduğunu, o da Bitlisli yükseköğretim öğrencilerine yardım etmek ve kentin eğitimine katkı sunmak olduğunu belirtti. Geceyi Bitlis’te geçirecek olan Bakan Ağbal, yarın yapacağı kahvaltının ardından kentten ayrılacak. (Hakan Koldaş-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman Milli Emlak Müdürlüğünden açıklama

Batman Milli Emlak Müdürlüğünden açıklama

2017-08-22 15:25:44

Batman Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü, "Arazileri başkaları adına geçirildi" iddiası haberi üzerine bir açıklama yaptı.

Kurbanlık fiyatları cep yakıyor

Kurbanlık fiyatları cep yakıyor

2017-08-22 15:17:15

Kurban Bayramı'nın yaklaşması dolayısıyla Mardin'de görücüye çıkan kurbanlıkların fiyatları cep yakıyor.

Rohingyalılar: Bizi geri göndermek yerine öldürün!

Rohingyalılar: Bizi geri göndermek yerine öldürün!

2017-08-22 15:16:39

Hindistan’da yaşayan Rohingyalı Müslümanlar, Hindistan’ın onları sınır dışı etme kararına karşılık zulüm görecekleri Myanmar’a gönderilmekten ziyade burada öldürülmeyi tercih ettiklerini söylediler.

TÜM HABERLER

Ahırda 200 kilo esrar ele geçirildi

​Bingöl’de bir ahırda 200 kilo 500 gram esrar ele geçirildiği belirtildi.

Van YYÜ biten projelerle cazip hale geliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü, Zeve kampüsünde devam eden 5 büyük projenin bitimiyle üniversitelerini öğrenciler açısından Türkiye'nin en cazip üniversitesi haline getireceklerini söyledi.

Siverek'te silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Bıçak ustalarının Kurban Bayramı mesaisi başladı

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban kesecek vatandaşlar, körelen bıçaklarını biletmek için bıçakçılara gitmeye başlarken, bıçak ustalarının da yoğun mesaisi başladı.

SP ve AGD'den HÜDA PAR'a ziyaret

Saadet Partisi GİK üyesi ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkan Yardımcısı Muammer Bilgiç, beraberindeki heyetle HÜDA PAR Batman İl Başkanlığına ziyarette bulundu.
TÜM HABERLER