A A A

Siirt'te ilk hacı kafilesi yola çıktı

Eklenme : 2017-08-13 13:45

SİİRT - Hac farizasını yerine getirmek için Siirt'te ilk hacı kafilesi dualar eşliğinde yola çıktı.

Siirt'te ilk hacı kafilesi yola çıktı

Hac farizasını yerine getirmek için Siirt'ten kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi, yakınları ve sevenlerinin dualarıyla yola çıktı.

Uğurlama töreni öncesinde hacı adaylarına bilgi verilirken, adaylar, ezan ve Kur'an-ı Kerim okunması ile salavatlar eşliğinde kutsal topraklara uğurlandılar.

Siirt İl Müftülüğünün önünde düzenlenen törende konuşan İl Müftü Vekili Muhammed Özdemir, hac farizasının faziletini anlattı. Hacda uyulması gereken kurallar hakkında bilgi veren Özdemir, hacı adaylarından, bütün İslam âlemine dua etmelerini istedi.

Bir yakınını uğurlamak üzere törene katılan İl Müftülüğü Şube Müdürü Zeki Yıldırım, "Kayın biraderimin hacca ilk gidişi. O yüzden çok heyecanlı. Ben daha önce kafile başkanı olarak gittim. İlk heyecan hiçbir zaman kaybolmaz. Onlar gidiyorlar, inşallah bize dua edecekler. Allah kabul etsin, sağ salim gidip geri dönerler. İmkânları olan hacca gitsin çünkü anlatmakla anlaşılmıyor. Kâbe'nin muazzam çekiciliğini görmeden anlatmak mümkün değil. Gitmek isteyen, eline fırsat geçtiği gibi gitsin. Dünya imkânları bir daha fırsat vermeyebilir. Hac ibadeti; namaz, oruç, zekât gibi İslam'ın bir rüknüdür. Kesinlikle ihmal edilmemelidir." dedi.

Hacı adayları, salavatlar ve ilahiler eşliğinde otobüslere binerek Diyarbakır'a doğru yola çıktılar.

Diyarbakır Havalimanı'ndan kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları, 14 Eylül'de Türkiye'ye geri dönecekler. Daha sonra ise Diyanet işleri Başkanlığının organizasyonuyla 13 hacı adayı da başka illerin kafileleri ile kutsal topraklara gidecek.

5 bin 378 kişinin hac için müracaatta bulunduğu Siirt'te bu yıl 161'i Diyanet İşleri Başkanlığı, 83'ü de özel firmaların organizasyonuyla olmak üzere toplam 244 kişi kutsal topraklara gidecek. (Murat Orhan - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman'da trafik kazası: Bir yaralı

Batman'da trafik kazası: Bir yaralı

2017-08-22 09:54:38

Batman'da 2 aracın çarpışmasıyla meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaralandı.

"Milletvekillerine bayram ikramiyesi" haberlerine yalanlama

2017-08-22 09:28:41

​TBMM'den yapılan açıklamada, "Milletvekillerine bayram ikramiyesi olarak 20 bin TL verilmesi kararının kabul edildiği" yönündeki haber ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Van kırsalına hava harekâtı

Van kırsalına hava harekâtı

2017-08-22 09:13:14

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalına düzenlenen hava harekâtında, bombalı araç temin ettiği ve araca bomba yüklediği belirtilen 3 PKK'li öldürüldü.

TÜM HABERLER

ABD'de tam güneş tutulması gerçekleşti

Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay, 38 yıl aradan sonra Kuzey Amerika'da gerçekleşti.

Bingöl'ün 3 ilçesinin kaymakamı değişti

​Bingöl’ün Adaklı, Yayladere ve Yedisu ilçe kaymakamlarının görev yerleri değişti.

Elazığ’da IŞİD'li olduğu iddia edilen 6 kişi tutuklandı

​Elazığ’da IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 25 şüpheliden 6’sı tutuklandı.

Ağrı'da 14 kişi FETÖ'den tutuklandı

​Ağrı'da FETÖ'ye yönelik son bir ay içerisinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 42 kişiden 14'ü tutuklandı.

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.
TÜM HABERLER