A A A

Kaymakamlıktan kayıp mayınlarla ilgili açıklama

Eklenme : 2017-08-13 13:31

BİNGÖL - Bingöl'ün Solhan İlçe Kaymakamlığı, Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen ancak kayboldukları ortaya çıkan mayınlarla ilgili açıklama yaptı.

Kaymakamlıktan kayıp mayınlarla ilgili açıklama

Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen ancak temizlenmeye başlanmasının ardından kayboldukları ortaya çıkan mayınlar şimdiye dek 3 köylünün ölümüne neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde konunun gündeme getirilmesinin ardından Solhan Kaymakamlığı, kayıp mayınlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı Asmakaya Jandarma Karakolu Komutanlığı eski hizmet binası Gabir Tepe (Muş K46-a4 82-94) 1989 yılında faaliyete geçmiş olup, 1996-1997 yıllarında karakol güvenliğinin sağlanması amacıyla 208 adet mayın, karakol yaklaşma istikameti olan (MUŞ K46 a4) paftasındaki arazi kesimine döşenmiştir. 1997 yılında 49'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığınca yapılan mayın temizleme sonucunda 175 adet mayın temizlenmiş olup, (82660-94350), (82670-94360), (82680-94370) koordinatlarında 1'inci mayın tarlasında 25 adet DM11 mayını, 2'nci mayın tarlasında 4 adet DM11 mayını, 3'üncü mayın tarlasında ise 4 adet DM11 mayını olmak üzere toplam 33 adet mayın ise iklim ve doğal afetler nedeniyle yer değiştirdiğinden bulunamamıştır." denildi.

Belirtilen mevkide 33 adet yeri tespit edilemeyen mayın olduğu ve bölgeye hiçbir surette girilmemesi gerektiği hususlarında muhtar ve mayın tarlasının etrafında arazisi bulunan kişilere Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 8 Mayıs 2013 tarihinde tebligat yapıldığının belirtildiği açıklamada, köy muhtarlığınca camiden anons yaptırılarak, köy halkına gerekli duyuruda bulunulduğu kaydedildi.

Herhangi bir can ve mal kaybına sebebiyet verilmemesi, oluşan ve oluşması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla iklim ve doğal afetler nedeniyle yer değiştiren 33 adet mayının yerinin tespit edilerek, mayın döşenen arazilerin temizlenmesi ve mevcut mayınlı bölgenin çevresinin tel örgü ile uyarı levhalarıyla kapatılması hususunda gerekli çalışmaların yapıldığı bildirildi. (İLKHA)Kayıp mayınlara bir can daha vermek istemiyorlar
Kayıp mayınlara bir can daha vermek istemiyorlar

​Bingöl'ün Solhan ilçesindeki Asmakaya köyünde karakol güvenliği için araziye döşenen, temizlenmeye başlanmasının ardından kayboldukları ortaya çıkan mayınlar şimdiye dek 3 köylünün ölümüne neden olurken kayıp mayınlar tehlike saçmaya devam ediyor....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman'da trafik kazası: Bir yaralı

Batman'da trafik kazası: Bir yaralı

2017-08-22 09:54:38

Batman'da 2 aracın çarpışmasıyla meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaralandı.

"Milletvekillerine bayram ikramiyesi" haberlerine yalanlama

2017-08-22 09:28:41

​TBMM'den yapılan açıklamada, "Milletvekillerine bayram ikramiyesi olarak 20 bin TL verilmesi kararının kabul edildiği" yönündeki haber ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Van kırsalına hava harekâtı

Van kırsalına hava harekâtı

2017-08-22 09:13:14

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalına düzenlenen hava harekâtında, bombalı araç temin ettiği ve araca bomba yüklediği belirtilen 3 PKK'li öldürüldü.

TÜM HABERLER

ABD'de tam güneş tutulması gerçekleşti

Ayın güneş ile dünya arasına girmesiyle gerçekleşen olay, 38 yıl aradan sonra Kuzey Amerika'da gerçekleşti.

Bingöl'ün 3 ilçesinin kaymakamı değişti

​Bingöl’ün Adaklı, Yayladere ve Yedisu ilçe kaymakamlarının görev yerleri değişti.

Elazığ’da IŞİD'li olduğu iddia edilen 6 kişi tutuklandı

​Elazığ’da IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 25 şüpheliden 6’sı tutuklandı.

Ağrı'da 14 kişi FETÖ'den tutuklandı

​Ağrı'da FETÖ'ye yönelik son bir ay içerisinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 42 kişiden 14'ü tutuklandı.

Bombalı araç kullanan 2 PKK'li öldürüldü

​Van'ın Gürpınar ilçesi kırsalında bombalı araç kullanan 2 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.
TÜM HABERLER