Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili kaymakam Turgay Gülenç’in talimatıyla hazırlanan Oto Galericiler Sitesi projesi ile ilçedeki trafik sorunun biraz rahatlatacak.

Bismil’de kaldırım işgali, yaya ve araç trafiği karmaşası sorunu ile araç yoğunluğunu azaltmaya yönelik çalışma başlatan Bismil Belediyesi, sayıları 30'ü geçen ikinci el oto alım satım işi yapan galerici esnafını tek bir çatı altında toplamak amacıyla ‘Oto Galericiler Sitesi' projesi hazırladı.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından 2008 yılında Valiliklere gönderilen genelge ile ikinci el oto galerilerinin yerleşim alanları dışına taşınması yönünde karar alınmış ancak bugüne kadar herhangi bir gelişme kaydedilememişti. Bismil Belediyesi, sorumlu belediyecilik anlayışıyla hareketle yaklaşık 2 ay önce startını verdiği çalışmaları tamamladı ve başta meslek kuruluşları olmak üzere ilgili meslek sahiplerini bilgilendirmeye başladı.

Proje oto galericilere anlatıldı

Kentin, mevcutta dağınık işyerleri konumundan, çağdaş planlamanın gereği olan toplu işyerlerine geçişinde önemli ve örnek olması öngörülerek hazırlanan Oto Galericiler Sitesi Projesi, Bismil'in gelecek yıllarda daha düzgün yapılanmasına yardımcı olacak.

Bismil’in yaya ve araç trafiğine rahat bir nefes aldıracak, aynı zamanda ilçenin sosyo-ekonomik yapısına pozitif katkı sağlaması öngörülen Oto Galericiler Sitesi projesi ile ilgili ilk toplantı Turgay Gülenç’in başkanlığında Kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı.

"Bismil için çözüm üretiyoruz"

Proje hakkında bilgi veren Gülenç, "Çoğu ilden büyük olan Bismil’de bu sorunun çözülememiş olması ve buna bağlı Oto Galericiler Sitesi'nin olmaması büyük bir eksiklik. Bismil Belediyesi olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için yaklaşık 2 ay öncesinden çalışma başlattık ve Belediyemizin çalışmaları doğrultusunda önemli aşamalar kaydettik. Oto Galericiler Sitesi'nin kurulmasıyla kent içi yaya ve trafiği rahatlayacağı gibi. İkinci el oto alım ve satım işi yapan esnafı da aynı çatı altında toplayacak çağdaş ve modern bir projedir." dedi.

Gülenç, projenin uygulanacağı alan ile kent merkezi arasındaki mesafe yaklaşık 5 kilometre olduğunu, Batman yolu üzerinde de yer almasının ulaşım açısından hem esnaf hem de vatandaş için büyük kolaylık olduğunu söyledi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler