Tüketici hakem heyeti bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin talimatıyla Türkiye genelinde faaliyet gösteren bin 11 tüketici hakem heyetini kapsayacak şekilde 32 bölgede bölgesel eğitim programları düzenleniyor.

Bu kapsamda, Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa Ticaret İl Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Oğuz Şahin, toplantının açılış konuşmasında; bölgesel eğitim programının, 3 Temmuz-29 Eylül 2017 tarihleri arasında 81 ili kapsayacak şekilde 32 bölgede Türkiye genelinde faaliyet gösteren tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ikincil mevzuatının anlatılması, hakem heyetleri arasında uygulama birliğinin sağlanması, son yargı kararlarının değerlendirilmesi, talep ve önerilerin alınması amacıyla yapıldığını belirtti.

İlk defa 1995 yılında yayımlanan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile hukuk sistemine dâhil olan tüketici hakem heyetleri kuruluşundan bu yana 22 yıllık bir süreçte önemli bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduklarını bildiren Şahin, bu dönem zarfında tüketici hakem heyetlerinin, önemli kararlar aldıklarını, yargının üzerindeki iş yükünü önemli ölçüde azalttıklarını ve tüketici bilincinin gelişmesinde önemli rol oynadıklarını ifade etti.

2014 yılında yaklaşık 5,5 milyon, 2015 yılında 3 milyon, 2016 yılında yaklaşık 1,5 milyon ve 2017 yılının ilk 6 ayında ise yaklaşık 300 bin tüketicinin tüketici hakem heyetlerine haklarını elde edebilmek amacıyla başvurduğunu bildiren Şahin, 2017 yılı temmuz ayı sonu itibari ile Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların 3 bin 255'inin tüketici lehine, bin 147'sinin de aleyhine sonuçlandığını belirtti.

Ayrıca, tüketici hakem heyetlerinin kırtasiye, demirbaş, huzur hakkı ücreti gibi ödeme kalemleri için gerekli ödemelerin ayrıldığı ve bu konudaki ihtiyaçların tamamının giderildiğini kaydeden Şahin, gelecek dönemde yapılacak çalışmalarla tüketici hakem heyetlerinin daha etkin, daha hızlı, daha nitelikli kararlar almasını temin edecek adımlar atılmasının sağlanacağını sözlerine ekledi.

Eğitim programı; hakem heyetlerinin 2016 yılı faaliyetlerinin ve kararlarının değerlendirilmesi, kararlarda karşılaşılan hukuki ve maddi eksiklikler, tüketici müracaat usul ve esasları (usul hukuku), Tüketici Bilgi Sisteminin (TÜBİS) kullanımı, finansal tüketiciden alınacak ücret ve masraflara ilişkin hususlar ile soru-cevap faslını müteakiben tamamlandı.

Toplantıya; Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şahin, Gümrük ve Ticaret Uzmanları A. Fatih Çelenk ile Güngör Avcı, Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörleri katıldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler