Yasin Börü'nün ailesi valiliğe tazminat davası açtı

Diyarbakır'da 6-7 Ekim saldırılarında katledilen Yasin Börü'nün ailesi, mahkemeye başvurarak, bu saldırılarda ihmali olduğu gerekçesiyle valilikten şikâyetçi oldu.

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014 tarihli saldırılarda PKK/HDP'liler tarafından katledilen Yasin Börü'nün ailesi, Diyarbakır İdare Mahkemesine başvurarak, bu tarihlerde yapılan saldırılarda ihmali olduğu gerekçesiyle Diyarbakır Valiliğinden şikâyetçi oldu.

Başvuruda, saldırıların engellenmemesi ve saldırılara müdahale edilmemesinde emniyetin ihmali olduğu ifade edildi.

Konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunan dava avukatı Murat Sadak, tazminat davası için Diyarbakır İdare Mahkemesine başvurduklarını söyledi.

Tazminatın önemli olmadığını belirten Sadak, önemli olanın, sorumluların maddi anlamda da cezalandırılması olduğunu dile getirdi.

PKK/HDP'lilerin çıkarttığı olaylarda emniyetin ciddi anlamda ihmali olduğuna değinen Sadak, "Bu ihmalden dolayı en azından şu ana kadar ceza anlamında yargı önüne çıkmadılar, belki tazminat anlamında cezalandırılırlar." dedi.

Yasin Börü ve arkadaşlarının katledilmesinde her ne kadar failler doğrudan birinci derecede sorumlu olsalar da bu olaya ihmal derecesinde sebebiyet veren valiliğin de sorumluluğunu hatırlatan Sadak, "Bu sorumluluğun oluşundan dolayı biz öncelikle Diyarbakır Valilik kurumuna sadece Yasin Börü için değil, hepsi için başvurduk. Valilik kurumu talebimizi kabul etmedi. Sadece şehitlik tazminatı için dilekçe verdik. 28 bin TL civarında bir rakam… Bunun dışında talebimiz kabul edilmedi. Bunun üzerine biz de katledilenler adına her bir aile için ayrı ayrı 2,5 milyon TL'lik manevi tazminatla birlikte, destekten yoksun kalmaktan kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davası açtık." ifadelerini kullandı. (M. Hüseyin Temel - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler