Mardin UMKE’den tatbikat

Ulusal Kurtarma Medikal Ekibi (UMKE), Mardin’de saha tatbikatı yaptı.

Mardin'de İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten Ulusal Kurtarma Medikal Ekibi (UMKE), 26 ekip ve 10 eğitmenle gerçeğini aratmayan 5 etaplı tatbikat gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen arama kurtarma tatbikatında senaryo gereği, Mardin Şehir Stadyumu'nda meydana gelen patlamada ağır yaralanan 15 kişiye müdahale edilerek hastanelere kaldırıldı.

Tatbikattın amacı; “Oluşabilecek bir afette ekiplerin doğru ve hızlı müdahale etmelerini sağlamak.” olarak açıklandı.

Senaryoya göre, Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan Şehir Stadyumunda patlama meydana gelmiş ve bir ihbar üzerine olay yerine 112 Acil Sağlık ekipleri yönlendirildi. Sağlık ekipleriyle beraber olay yerine gelen UMKE ekipleri, önem sırasına göre stattaki yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Yaralılar arasından bulunan bir bebeğe müdahale eden ekipler, bebeği çıkararak hastaneye kaldırdı.

Tatbikatın ardından gazetecilere açıklama yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Derviş, UMKE olarak değişik zamanlarda tatbikat yaptıklarını söyledi.

Acil durumda ekipleri hazır hale getirmek için tatbikat yaptıklarını aktaran Derviş, “Bazen deprem, bazen bombalama bazen de patlayan bir tanker gibi senaryolar değişik olabiliyor ama yılda bir kez tatbikat yapıyoruz. Ekiplerimizin daima hazır olmalarını sağlamak için bundan sonra da tatbikatlarımıza devam edeceğiz.” dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler