“Ortalama 21 bin kişi böbrek nakli bekliyor”

Organ bağışının sadece alıcıya değil vericiye de faydası olduğunu söyleyen uzmanlar, Türkiye’de ortalama 21 bin kişinin böbrek nakli beklediğini belirtti.

Uzmanlar organ bağışının önemi hakkında bilgilendirmede bulunarak, organ bağışının sadece alıcıya değil vericiye de büyük faydası olduğunu belirtiler.

"60 bin civarında hasta diyalize mahkûm"

Türkiye'de ortalama 21 bin kişi böbrek nakline ihtiyaç duyduğunu aktaran Memorial Diyarbakır Hastanesi Nefroloji Bölümü'nden Doçent Doktor Şehmus özmen,, "Türkiye, organ bağışı açısından ciddi bir gelişme içerisinde. Ancak hala yeterli orana ulaşılmış değil. Son 3-4 yıl içerisinde yıllık yapılan böbrek nakli çalışmaları 2 bin ila 3 bin arasında değişmekte. Oysaki şu an 60 bin civarında hasta diyalize mahkûm ve bunların ortalama 21 bini böbrek nakline ihtiyaç duymakta." dedi.

"Su içmek böbrek hastalıklarından korunmada önem taşıyor"

Böbrek yetmezliği hastalığına yakalanmamak için bazı önlemler almanın gerekliliğine dikkat çeken özmen, "özellikle bol su içmek büyük önem taşıyor. Kronik böbrek hastalığından korunma ve hastalığın ilerlemesini önlemede en önemli faktör su tüketimidir. İştahsızlık ve yetersiz beslenme, ishal ve kusmaya bağlı sıvı kayıplarına dikkat edilmeli, vücudun susuz kalması önlenmeli ve kaybedilen sıvı yerine konulmalıdır. Kan basıncı kontrolü en önemli hedeflerden biridir. Tansiyon düşürücü ilaçlarda ACE inhibitörü ARB grubu ilaçlar koruyucu özelliğe sahiptir. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Kan şekeri, kan yağları ve kansızlığın kontrolü takip edilmelidir. Sigaranın bırakılması kronik böbrek hastalığının ilerlemesini engelleyen önemli bir faktördür. Fiziksel aktivite artışı ve vücut ağırlığının kontrolü diğer alınabilecek önlemlerdir. Kronik böbrek hastalığına yakalanan veya yüksek risk altındakilerin düzenli olarak nefroloji uzmanınca izlenmeleri gereklidir." ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler