Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan

​Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Myanmar’da Müslümanlara uygulanan katliamın soykırımı andırdığına dikkat çekerek BM ve BMGK ve uluslararası toplumu sessiz kalmamaya davet etti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Myanmar’da Budist vahşetine ilişkin resmi twitter hesabından bir açıklama yaparak katliamı kınadı.

Myanmar’da, Rakhayn Eyaletinin kuzeyinde 25 Ağustos 2017 günü başlayan olaylar sonucunda çok sayıda kişi hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirten Bozdağ, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet; yakınlarına başsağlığı ve sabır; yaralılara acil şifalar dileğinde bulundu.

"BM ve BMGK, bu katliamı yapanları derhal durdurmalıdır"

Bozdağ, açıklamasında şunları söyledi: "Myanmar'da ki soykırımı andıran katliamı şiddetle kınıyoruz. Artan şiddet, ölümler ve yaralılardan dolayı büyük üzüntü,endişe duyuyoruz. Rakhayn Eyaletindeki sorunların şiddet yoluyla çözülemeyeceğini defalarca vurguladık, bir kez daha şiddetin çözüm olmadığını vurguluyoruz. Birleşmiş Milletler (BM), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve uluslararası toplum, soykırımı andıran bu katliamlara sessiz kalmamalıdır. Eğer insanlık ölmediyse, insanlığın yaşadığını göstermenin şimdi tam zamanı. BM ve BMGK, bu katliamı yapanları derhal durdurmalıdır.

"BM ve BMGK; artık sadece ölü ve yaralı sayımı yapmadığını, Myanmar'daki soykırımı andıran katliamı engelleyerek göstermelidir." diyen Bozdağ, Aksi takdirde BM ve BMGK'nin, vazifesini yapmamış olacağını ve Myanmar'daki ölümlerin ve yaralıların mesuliyetinden kurtulamayacağını ifade etti.

Bozdağ, Türkiye'nin, dünyanın her yerinde olduğu gibi Myanmar'da da hakkı söylemeye, savunmaya ve mazlumun yanında olmaya devam edeceğini kaydetti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler