Kahta’da Budist vahşeti telin edildi

​Adıyaman’ın Kahta ilçesinde Cuma namazı sonrası bir araya gelen Müslümanlar, Budistlerin Arakan Müslümanlarına uyguladığı vahşeti telin etti.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde Myanmar’da Müslümanlara uygulanan Budist vahşeti, düzenlenen basın açıklamasıyla telin edildi.

Kahta Ulu Camii’nde cuma namazı sonrası düzenlenen basın açıklamasını Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahta İlçe Başkanı Alper Karadoğan okudu.

“Şiddeti giderek artan zulmün artık dayanılacak hali kalmamıştır”

Kimyasal silahlarla masum çocuklar ve kadınlar katledilirken; milyonlarca insanın yerlerinden, yurtlarından edildiğini belirten Karadoğan, “Mazlumlara yönelen bombaların menşei hep dünyanın kan emici vampirleri olan küresel sömürü ülkeleri olurken; ölenlerin hep savunmasız Müslümanlar olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Son olarak Myanmar’ın Arakan eyaletinde cereyan eden ve şiddeti giderek artan zulmün artık dayanılacak hali kalmamıştır. Son bir asırdır Batı dünyası tarafından merhamet ve aydınlanma felsefesi olarak lanse edilen "Budizm" dinine mensup eli kanlı teröristler; geçtiğimiz 5 gün içerisinde 3 bini aşkın çocuk, kadın ve yaşlıyı, kısaca herhangi bir ayrım gözetmeksizin masum Müslüman bir halkı hunharca katlettiler.” dedi.

Karadoğan, “Müslüman coğrafyanın zengin yeraltı ve yer üstü kaynaklarını 3 asırdır sömüren ve kan gölüne dönen bu coğrafyalarda tetiği sıkan elin aynı güç odaklarının desteğini aldığını biliyoruz. Filistin’de, Suriye’de, Moro’da, Cezayir’de, Doğu Türkistan’da, Etiyopya’da, Bosna’da yaşanan kıyımlar gözümüzün önünde iken; terör ve İslam kelimelerinin aynı cümlede zikredilmesinin, vahşi ve sinsi bir medeniyetin kullanışlı maşalarının yaşanan vahşete meşruiyet sağlaması amacıyla tasarladığı algı operasyonunun bir parçası olduğunu çok iyi biliyoruz. Sömürgeci ülkeler ilkel, barbar ve bencilce davranarak; İslam düşmanlığı odaklı yeni bir küresel sömürge düzeni kurmak amacıyla dünyayı çıkmaz bir yola sürüklemektedirler. Haz ve tüketime endeksli, kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımayan bu bencil, vahşi ve saldırgan medeniyetin mensuplarını insanlığa davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 “Ebu cehiller, firavunlar, nemrutlar toplanmış var güçleriyle bizlere saldırıyorlar”

Arakan'da meydana gelen ve devam eden soykırımın son bulması için birlik beraberlik olunması gerektiğine belirten Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak da şöyle konuştu: “Arakan'da meydana gelen ve devam eden soykırımın son bulması  için dua eden kardeşlerimizin Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Rabbim dualarımızı kabul eylesin, bir an önce İslam âleminin bu sıkıntılardan kurtulmasını diliyorum. Biliyorsunuz bugün bayram ama bayramı yaşayamıyoruz. Yani bugün televizyonlarda olsun, gazetelerde olsun baktığımızda hep yüreğimiz kanıyor. Bacılarımız, kardeşlerimiz, büyüklerimizin acılarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Yalnız burada değil, dünyanın değişik yerlerinde müşrikler toplanmış. Ebu Cehiller, Firavunlar, Nemrutlar toplanmış, var güçleriyle bizlere saldırıyorlar.”

Adıyaman TÜGVA İl Temsilcisi İdris Toprak,  yaptığı açıklamada artık fiziken, bedenen bu soykırıma engel olmak gerektiğini dile getirerek “Mazlumların ahı artık gerçekten dünyayı yakmak üzere. Müslümanların artık sadece sloganlarla, sadece yardımlarla değil artık bedenen de cihad etmenin zamanı geldi diye düşünüyoruz. Rabbim bütün Müslümanlara feraset nasip eylesin. Bizi bir bütün eylesin inşallah. Biz ayrıştıkça onlar güçleniyor.  Biz dövüştükçe onlar kuvvetleniyor. Tüm bu ayrılıklarımızı, farklılıklarımızı bir tarafa bırakarak tez zamanda Müslümanların kendi aralarında sulh sağlayıp sonra dünya İslam birliğini kurup dünyayı zalimlere karşı malımızla, canımızla ve bedenimizle de artık mücadele vermemiz gerektiğini düşünüyoruz." İfadelerini kullandı.

Basın açıklaması Kahta Müftü vekili Mustafa Turgut’un yaptığı dua ile son buldu. (Ömer Faruk Aydın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler