Son iki yılda, 8 bin 500 mültecinin Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybettiği açıklandı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Alan Kurdi’nin hayatını kaybettiği 2 Eylül 2015’ten bu yana 8 bin 500 mültecinin Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiğini duyurdu.

UNHCR tarafından yapılan açıklamada, “Alan’ın ölümünden beri Avrupa’ya geçişlerde ciddi bir düşüş olmasına rağmen, insanlar hâlâ Avrupa’ya göç etmeye çalışırken hayatlarını kaybediyorlar.” denildi.

22,5 milyon kişi savaşlar nedeniyle ülkelerini terk etti

Açıklamada, 2016 yılının sonunda 22,5 milyon kişi savaşlar nedeniyle ülkelerini terk ederken, bu sayının yarısını çocukların oluşturduğu belirtildi.

Alan Kurdi, 2015 yılında bir botla Bodrum’dan ailesi ile birlikte Yunanistan’a geçmeye çalışırken, botun alabora olması sonucu hayatını kaybetmiş, kıyıya vuran cansız bedeni dünyada yankı uyandırmıştı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler