Güneydoğu'dan ihracat arttı

Bölgenin ihracatındaki artışın iş dünyasını önümüzdeki dönemle ilgili daha da çok umutlandığını belirten GAİB Başkanı, bu artışın yatırım ve istihdamın artmasına da önemli destek olacağını söyledi.

8 aylık ihracat rakamlarına ilişkin bir açıklama yapan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, ihracatçının çifte bayram yaptığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden bu yılın ocak-ağustos döneminde gerçekleştirilen ihracatın geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak 5 milyar 253 milyon 458 bin dolara ulaştığı belirtildi.

Çıkmaz, “Bayram yaparken açıklanan ihracat verileri ihracatçıya ikinci bayramı yaşattı. Yılın bitmesine 4 ay kala elde edilen veriler, sene sonunda hedeflerimize ulaşacağımızı gösteriyor. Üretim ve marka bilinirliliğinin arttığı ülkelerde ihracat da yükselişe geçiyor. Güçlü Türkiye'ye giden yol üretimden ve markalaşmadan geçiyor. Bu nedenle üretimi daha da artırmak ve markalarımızı tanınır hale getirmek zorundayız. Bunu da etkili tanıtımlarla yapabiliriz.” dedi.

Uzun bayram tatiline rağmen ihracatçı birlikleri ve gümrüklerde görevli olan personelin tatilinin kısa tutulmasının ihracata önemli katkı sağladığını belirten Çıkmaz, “Kalkınma hep birlikte gerçekleştirilir. Bir kesimin fedakârlığıyla yol almamız mümkün değildir. Bu nedenle iş dünyamız da toplumun diğer kesimi de üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor, yapmaya da devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bölgenin ihracatında Ortadoğu ülkelerinin öne çıktığını belirten Çıkmaz, şunları söyledi:

“Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 54,3 payla ilk sırada yer almakta, AB ülkeleri yüzde 18,3 payla ikinci ve Afrika ülkeleri yüzde 10,4 payla üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 187 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, İsrail ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.”

Bölgenin öne çıkan ürünlerine de dikkati çeken Çıkmaz, bunların halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, dış giyim ile diğer gıda müstahzarları olduğunu kaydetti.

Gaziantep'in 8 aylık ihracatının da 4 milyar 266 milyon 312 bin dolara yükseldiğini kaydeden Çıkmaz, son olarak şu ifadelerini kullandı: “Gaziantep’ten ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 artışla 604 milyon 905 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Gaziantep gerçekleştirilen bu ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini korudu. 2017 yılının son dört ayında da ihracat rakamlarında önemli artışlar bekliyoruz. 187 ülkeye ihracat gerçekleştiren üyelerimizi kutluyor, elde ettikleri başarının ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayacağına inanıyoruz.” (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler