Mevsimlik işçilere silahlı saldırıya ilişkin valilikten açıklama

​Samsun'un Terme ilçesinde dün gece mevsimlik işçilerine yönelik yapılan silahlı saldırıya ilişkin Samsun Valiliğinden açıklama yapıldı.

Terme ilçesi Bafracalı Mahallesinde dün gece 00.15 sıralarında mevsimlik işçilere yönelik düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili Samsun Valiliğinden açıklama yapıldı. Açıklamada, 2 ayrı noktada 8 el ateş edildiği, açılan ateş sonucu bir işçinin hayatını kaybettiği bir işçinin de yaralandığı bildirildi. Saldırganların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda 3 şüphelinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Konuyla ilgili Somsun Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"7.09.2017 Perşembe günü saat 00.15 sıralarında Terme ilçesi Bafracalı Mahallesine Mevsimlik Tarım İşçisi (Fındık işçisi) olarak çalışmaya gelen N.P. ve P.A. isimli şahıslar, fındık işçisi olarak çalıştıkları ve aynı zamanda ikamet ettikleri Terme ilçesi Bafracalı Mahallesindeki çadırlarında uyudukları esnada, çadırların (80) metre uzaklıkta bulunan köy yolu üzerinden, çadırların bulunduğu bölgeye 8 el av tüfeği ile ateş edilmiştir. Olay sonucunda çadır içerisinde bulunan N.P. isimli şahıs başparmağından, P.A. isimli şahıs ise çadır içerisinde arkası dönük oturur vaziyette durduğundan sağ omuz kısmından yaralanmıştır. Olay sonrasında yaralı şahıslar Çarşamba Devlet Hastanesine kaldırılmış, ayağından yaralanan N.P. isimli şahıs tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edilmiş, aynı çadırda bulunan P.A. isimli şahıs yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak Çarşamba Devlet Hastanesinde yaşamını kaybetmiş, cenazesi otopsi yapılmak üzere Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir.

Olayın haber alınmasına müteakip İlçe Jandarma Komutanı emir komutasında Jandarma Asayiş Timi ile derhal olay mahalline intikal edilmiştir. Olay mahallinin emniyetinin alınmasına müteakip Çarşamba İlçe Jandarma Komutanlı Olay Yeri İnceleme Timi tarafından yapılan olay yeri incelemesinde, olay yerinin (80)m batı istikametinde bulunan köy yolunda 2 ayrı noktada toplam 8 adet 12 Cal. Av tüfeği kartuşu bulunduğu, olaya karışan şahıs veya şahısların tespit edilmesi maksadı ile yapılan araştırma ve görgü tanıkları ile yapılan görüşmeler neticesinde olay saatinde olay mahalli yakınlarında bulunan ve olay şüphelisi olarak değerlendirilen Terme İlçesi Muratlı mahallesinde ikamet eden şahıslar, 1966 Terme doğumlu Y.Y., 1972 Terme doğumlu, H.A. ve 1963 Terme doğumlu M.A.’nın Muratlı mahallesinde yakalanarak Terme İlçe Jandarma Komutanlığına getirildikleri ve gözaltına alındıkları, şüpheli şahıslara ait ev ve eklentilerinde Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile yapılan arama faaliyeti neticesinde Y.Y. ait evde ruhsatlı lazer marka 2577 seri numaralı 12 Cal. otomatik av tüfeği ele geçirildiği, olaya karıştığı iddia edilen diğer şüpheli M.A.'ya ait ikametgahta yapılan arama neticesinde ise üzümlü marka 2503 seri numaralı Yivsiz Av Tüfeği ile Cliver Mrage yazılı 2 adet dolu Av Tüfeği Fişeği, Dip Tablasında F 8 12 yazılı 9 adet Av Tüfeği fişeği, 4 Adet Dip Tablasında 12 X yazılı dolu Av Tüfeği fişeği, üzerinde 4 Adet Hırtenberg-12 yazılı Av Tüfeği Fişeği, 1 Adet Bugatti 12 yazılı dolu Av Tüfeği Fişeği ele geçirilmiştir.

Şüphelilere ait evde yapılan aramalarda ele geçirilen Av tüfekleri ve olay mahallinde ele geçirilen 8 adet kartuş 07.09.2017 günü gerekli kriminal inceleme yapılmak üzere Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarına gönderilmiştir.

Olay şüphelisi olarak gözaltına alınan 3 şüphelinin ifade alma işlemleri ile olay bölgesinde bulunan kameraların incelenmesine devam edilmektedir. Ayrıca olay bölgesinde bulanan baz istasyonlarından şüpheli şahısların HTS kayıtlarının alınmasına yönelik talep Terme Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmiştir.

Meydana gelen Kasten Öldürme ve Yaralama olayının terör maksatlı meydana gelen bir olay olmadığı, olay şüphelisi kişi veya kişilerin söz konusu cinayeti işleme yöntemlerinden ve olay yerinde elde edilen delil, bilgi ve bulgulardan menfur olayın Kasten Tasarlanmak sureti ile yapılmış olabileceği kanaatine varılmıştır." (İLKHA)

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler